Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Deliliğe Övgü

Deliliğe Övgü

Deliliğe Övgü

9/10 - 2 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Yazar:
Çevirmen: Yücel Sivri
Yayınevi :

İş Bankası Kültür Yayınları , Hasan Ali Yücel Klasikler Dizisi

  • 50 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!

Desiderius Erasmus (1469-1536): Yeni Ahit'in ilk editörü, ilahiyat edebiyatının önde gelenlerinden ve Kuzey Avrupa Rönesansı'nın en önemli hümanistlerinden olan Erasmus, filolojik yöntemleri kullanarak tarihsel-eleştirel geçmiş araştırmalarının temelini attı. Eğitim alanındaki yazıları klasiklere eski dini müfredat yerine hümanist bir bakış açısıyla yönelinmesine katkıda bulundu. Kilisenin gücünün kötüye kullanılmasını eleştirirken yükselen reform taleplerini teşvik etti. Bu tutumu hem Protestan Reformu'nda hem de Katolik Karşı Reformu'nda ses buldu. Luther'in doktrinini ve papalığın sahip olduğunu iddia ettiği güçleri reddeden bağımsız duruşu nedeniyle her iki tarafın hedefi haline geldi. İngiltere'ye giderken tasarladığı ve Thomas More'un evinde yazdığı Deliliğe Övgü ile dönemin entelektüellerini eleştirdi, öğretmenler, papazlar, ilahiyatçılar, filozoflar, tüccarlar, avukatlar, hükümdarlar, azizler ve kendini zeki sayan herkesi alaycı bir dille yerdi.
(Tanıtım Bülteninden)


İnce Kapak:

Sayfa Sayısı: 152

Baskı Yılı: 2016


Ciltli:

Sayfa Sayısı: 152

Baskı Yılı: 2016


Dili: Türkçe
Yayınevi: İş Bankası Kültür Yayınları

İlk Baskı Yılı : 2016

Sayfa Sayısı : 152

Dil : Türkçe

ISBN: 9786053327189


Yorumlar (2)

Çeviri berbat!!!!

İçinde çok fazla Osmanlıca kelime oluşu , anlamakla ilgili sorun yaratıyor. Anlama , okuma süremi çok fazla uzatıyor. Kendi fikrim, çeviriyi hiç beğenmedim.

Delilik mi Aptallık mı?

Kitabın başlığı, kanaatimce, ÿ"Deliliğe Övgüÿ" olarak değil, ÿ"Aptallığa Övgüÿ" olarak çevrilmeli. Bu hata muhtemelen ingilizce çevirilerdeki ÿ"Follyÿ" kelimesinin ağırlıklı olarak delilik anlamında kullanılmasından kaynaklanmakta. Halbuki alman ve rus çeviri geleneğine bakıldığında aptallık kelimesi tercih edildiği görülmekte. Ayrıca, kitabın latince başlığı da ÿ"Stultitiae Lausÿ"dur ki, buradaki stultitia kelimesi genellikle aptallık olarak çevrilmekte. Neticede eserin içeriği de doğrusunun bu olduğunu desteklemekte.