124,0 TL
Standart Teslimat : 16 Ağustos - 19 Ağustos
150 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Bütün Hikayeleri - Tek Cilt Kitap Açıklaması

 


Adı en çok kötüye çıkmış talihsizlik bile eninde sonunda felsefenin yorulmak nedir bilmez cesaretine boyun eğer - tıpkı en inatçı şehrin bir düşmanın ardı arkası kesilmez saldırılarına boyun eğmesi gibi. Kutsal kitapta yazdığına göre, Salmanezer, Samaria'nın önünde üç sene beklemiştir; ama sonunda şehir düşmüştür. Sardanapalus ise -bkz. Diodorus- Ninova'nın önünde yedi sene beklemiştir; ama boşuna. Truva'nın fethi yaklaşık on sene almıştır; ve Azoth, Aristaeus'un şerefi üstüne yemin ederek söylediğine göre, kapılarını Psammitticus'a ancak yirmi sene sonra açmıştır.


 


(Tanıtım Bülteninden)


 


 

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

Sabit Fikir

DOSYA: Düş içinde bir düş: Edgar Allan Poe’nun kalemi

19 Ocak 1809’da dünyaya gelen Edgar Allan Poe, günümüzde de ilgi odağı olmayı sürdürüyor. Bu ilginin pek çok sebebi vardır kuşkusuz. Ama bunlar arasında, onun düşle gerçek arasında kurduğu dünyaların ürkütücü cazibesinin rolü büyük olmalı. Okuyucu, kaybolmanın tüm ürpertisini içinde taşısa da onun müthiş dehası ve kurgusuyla belirlediği sona doğru adım adım ilerlemekten kendisini alamaz. Üstelik öyküler her okunuşlarında daha önce fark edilmeyen yollara ve dolayısıyla yeni keşiflere açılır. Öykülerinde doğrudan görünenin ötesindeki anlam katmanları, kimi öykülerinde gömdüğü kurbanları gibi örtülüdür. Okuyucu onları, ancak emek verdiği ölçüde görebilir. Poe’nun öykülerinin özgünlüğü ve eskimezliği biraz da buradan geliyor.

.

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

1001 Kitap'tan 1'i

Kuyu ve Sarkaç

"Bayılacağımı hissettim. Verilen hüküm, o korkunç idam hükmü, kulaklarıma ulaşan son anlaşılır sözcüktü"

Bu klostrofobik korku ve gerilim öyküsü Edgar Allan Poe’nun Romantik geleneğin ön saflarında yerini almasını sağladı. Amerika’nın ilk gerçek edebiyat eleştirmenlerinden biri olarak sıradan şeylerle meşgul olan sanatı ve edebiyatı dikkate değer bulmuyor, kendisi de beklenmeyenle, şaşırtıcı olanla, özellikle de doğaüstü şeylerle ilgilenmeyi tercih ediyordu..

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

19.05.2021

İyi değil

Kitabı okuması çok zor. Fazlasıyla not var ve bunlar dip not şeklinde değil. Kitabın en arkasına yazılmış ve okurken bütün keyfinizi baltalıyor çünkü sürekli en arkaya çevirmeniz gerekiyor. Bazı hikayeler hariç çoğunluğu keyif vermiyor. Normalde takılmadığım bir konu olan din konusunda rahatsız oldum. Fazlasıyla Yahudi sempatizanlığı ve Müslümanlara karşı antipati var. Bazı hikayelerde rahatsız oldum. (Örneğin, dört hayvan bir arada insan zürafa) Eğer süs olarak koyacaksanız kitaplığınıza alın. Okuması zor ve yüzlerce güzel klasik kitap varken bu yazarı okumadan ölürseniz bir şey kaybetmezsiniz.

30.09.2020

süper

Kitabı okumanızı tavsiye ederim.

13.03.2019

Edgar Allan Poe

Hikayeler hem dehşet verici hem cok guzel

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.