Stokta Yok

Ürün geçici olarak temin edilememektedir

Bozgunda Fetih Rüyası Kitap Açıklaması

 


Balkan Harbi, İttihat ve Terakki diktatoryası, Babıali Baskını, suikastlar, Birinci Dünya Harbi, dağılan koca bir imparatorluk, Mondros Mütarekesi ve Anadolu'da başlatılan Milli Mücadele... İnanılmaz bir hızla cereyan eden ve millet olarak kaderimizi derinden etkileyen bu trajik olaylar ve büyük acılar ortasında, yeni edebi iddialar ve kırık dökük şiirlerle Paris'ten henüz dönmüş Üsküplü genç bir şairin kendini gerçekleştirme çabası... Bozgunda Fetih Rüyası'nda, şair ve fikir adamı olarakkişiliği yakın tarihimizin bu en zor on yılında, 1912 - 1922 yılları arasında belirginleşen Yahya Kemal'in hayatı ve şiir dünyasının oluşumu Açık Deniz şiiri ekseninde bir roman gibi kurgulanarak anlatılıyor.


İnce Kapak:

Sayfa Sayısı: 418

Baskı Yılı: 2016


Cep Boy:

Sayfa Sayısı: 475

Baskı Yılı: 2006


Dili: Türkçe
Yayınevi: Kapı Yayınları

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

Virgül Eleştirdi

Edebiyat ile Siyasetin Ortak Paydası:

Bir millet olma mekânı olarak ev

NUH KÖKLÜ

Filhakika o, kaçış kapılarını arayan insan değil eve dönen adamdır

Ahmet Hamdi Tanpınar

Yahya Kemal’in doğduğu Üsküp’teki ev dışında hiçbir mekânı “ev”i olarak kabul etmediğini, hayatı boyunca yaşadığı mekânlarda “bir geçicilik” hissiyatıyla dolaştığını ve örtük olsa da bütün şiirlerinde, hayalinde yaşattığı evden bahsettiğini söylemek mümkün. Yahya Kemal’in şiirindeki “rüyada” olma üslubunun, bir zamanlar kendini mutlu hissettiği, mevcudiyetini sorgulamadan yaşadığı “ev”in sesi olduğunu söylemek de mümkün.

.

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Sabit Fikir

Ne Kadar Türk, ne kadar müslüman?
Metin Celal

Beşir Ayvazoğlu, Tanrı Dağı’ndan Hıra Dağı’na (Kapı yay.) adlı kitabına “Elinizdeki kitapta okuyacaklarınızı iliklerine kadar yaşamış biri olarak yazdım. Bozkurttan mı söz ediyorum, bir zamanlar Bozkurtların Ölümü’nü ve Bozkurtlar Diriliyor’u gözyaşları içinde okuyup yakasına bozkurt rozeti takarak gezen ve kendini Kürşad gibi hisseden gençlerden biriydim; Ergenekon’dan mı söz ediyorum, bayılırdım bu efsaneye. İlk birkaç şiirim Atsız’ın Ötüken dergisinde yayımlanmıştı. 1970’lerin sonunda MHP’nin yayın organı olan Hergün gazetesinde çalıştım. Ne var ki -sorulduğunda kendimi hâlâ milliyetçi diye tarif etsem de- artık bu maceraya başladığım noktadan çok uzakta, çok farklı bir yerde duruyorum” cümleleriyle başlıyor. Bu sözlerin umdurduğu gibi Ayvazoğlu milliyetçilik dönemini, anılarını anlatmıyor. Kitabın alt başlığında belirtildiği gibi “Milliyetçilik ve.

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

31.12.2020

Çok başarılı

Kitabın belgelere dayalı olarak kurgulandığıni söylemeliyim. Gayet başarılı güzel bir eser. Yahya Kemal verdiği az sayıdaki eserden dolayı hakkında bilgi toplamanın zor olduğu ediplerimizden. Eser gayet başarılı, dönemin siyaset ve sosyo-ekonomik olaylarıyla iç içe anlatılmış Yahya Kemal. Ayvazoğlu edebiyatımızdaki büyük bir eksikliği gidermeye çalışıyor. Minnettarım.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.