Stokta Yok

Ürün geçici olarak temin edilememektedir

Boşanma Mevsimi Kitap Açıklaması

 


Boşanma Mevsimi, Amerika'nın Çehov'u olarak anılan John Cheever'ın toplu öyküleri serisinin üçüncü kitabı. Öykülerle Amerikan rüyasının her Amerikalı için geçerli bir hayal olduğunu hissettirecek şekilde yan yana dizilmiş evleriyle banliyöye yeniden konuk oluyoruz. Fakat Cheever, küçük insanın büyük hayallerine bir daha bakmaya çağırıyor bizi. Umuda sinsice bulaşan gelecek korkusunu, huzurun birden endişeye dönüştüğü- anı ve insanın değişmeyen arada kalmışlığını hatırlamak için...

1979'da Pulitzer Ödülü'ne layık görülen Cheever'ın birbirinden güzel öykülerinden oluşan Boşanma Mevsimi, Roza Hakmen'in yetkin çevirisi ile dizideki yerini alıyor.

"Saat ilerledikçe hava soğudu, netleşti, durgunlaştı; o durgunlukta Doğu Irmağı boyunca uzanan fabrika bacalarından çıkan dumanlar Pepsi-Cola uçağının yazdığı netlikte kelimeler ve cümleler yazıyor gibiydi. Gün dönümü. Felaket. Çözmek zordu. Yılın çöküşe geçtiği gündü sanki -gastrit, sinüzit ve solunum yolları rahatsızlıkları açısından berbat bir gün-; başka kış mevsimlerini hatırlayıp ışık çizgilerine bakınca boşanma mevsimi olduğuna kanaat getirdim."Sayfa Sayısı: 315

Baskı Yılı: 2013


Dili: Türkçe
Yayınevi: Everest Yayınları

Ödüller

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

03.06.2020

Amerikan Rüya'sına Veda

Filmlerden gördüğümüz, nedense sadece ABD dışındaki insanların gözlerini büyüleyen Amerikan Rüyası'yla vedalaşıyoruz. Uzaklaşan, tek katlı evlerin önündeki havuzlarda boğulan bu imajı uğurlarken John Cheever da bize eşlik ediyor. Sınıf atlama çabaları, önceki gecenin ağırlıyla geçen pazar akşamları, kimsenin kimseyi tanımadığı apartmanlar, köşeyi dönek isteyen umutsuz çiftler... Amerika'nın sahte görünen refah dekorunu yıktıktan sonra artık kokteyllerimizi yudumlayabiliriz. Biri size, biri de tabi ki John'a!

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.