4/5 - 13 Kişi Yorum Yap, Kazan!
15,91 TL
21,5 TL %26
- Teslimat Seçenekleri -
Standart Teslimat : 22 - 24 Ekim
Standart Teslimat’ta 60 TL üzeri kargo bedava!

Kitap Açıklaması

Betonun giderek yeşili yuttuğu günümüzde bile her daim bitkilerle iç içeyiz: Evlerimizi, balkonlarımızı onlarla süslüyor, sokaklarda yanlarından geçiyor, parklarda onları seyre dalıyoruz. Peki ama bitkilerin nasıl bir dünyası olduğunu hiç düşünüyor muyuz?

Bu kitapta biyolog Daniel Chamovitz bitkilerin dünyayı nasıl deneyimlediklerini inceliyor. Charles Darwin ve çağdaşlarından günümüz biliminsanlarına kadar birçok yaratıcı zihnin tasarladığı deneyler ışığında, bitkilerin görme, koklama, duyma, dokunma duyuları aracılığıyla neleri “bildiklerini” anlatıyor. Çeşitli kimyasallar sayesinde nasıl birbirleriyle “haberleştiklerini”, aşağıyla yukarıyı nasıl ayırt ettiklerini, dokunmaya nasıl tepki verdiklerini, neler “hatırladıklarını” ve çevrelerinin nasıl “farkında olduklarını” açıklıyor. Böylece bitkilerin pek az bildiğimiz zengin dünyasını tanımamıza ve dünyaya onların “gözlerinden bakmamıza” imkân tanıyor.

“Bundan sonra parkta yürüyüşe çıktığınızda durup kendinize sorun,” diyor Chamovitz. “Çimenlerin arasındaki karahindiba ne görüyor? Otlar hangi kokuları alıyor? Meşenin yapraklarına dokunun, ileride ona dokunulduğunu hatırlayacağını bilerek. Ama sizi hatırlamayacaktır. Sizse o ağacı hatırlayacak ve anısını her daim hafızanızda yaşatacaksınız.”

 

(Tanıtım Bülteninden)

 

 

Puanlamalar

%38,5
%30,8
%30,8
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap, Kazan!

26.05.2019

Görüşüm.

Diziniyle birlikte 159 sayfa olan Daniel Chamovitz'in bu kitabında; konu başlıkları biraz mecaz anlatımı çağrıştırsa da, bitkilerin gördükleri, kokladıkları, hissettikleri, duydukları, mekan bilinçleri, hafızaları; deneylere, kimyasal ve fiziksel ölçümlere dayanılarak anlatılmış. Gürol Koca'nın akıcı bir dille yaptığı başarılı çeviri ise tebrikleri hak ediyor. İyi okumalar ...

23.03.2019

Bitkilerin gözünden dünyayı görebilmemize imkan veren bir kitaptır.

Bitkilerin reseptörler sayesinde karmaşık dünyayı kendine özgü bir biçimde algılıyor. Dünyayi bitki gözünden görmeyi istiyorsanız bu kitabı okumalısınız. Orman Fakültesi, Ziraat Fakültesi öğrencileri için mutlaka okunması gereken bir kitaptır.

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız