11,4 TL
Standart Teslimat : 01 Temmuz - 04 Temmuz
100 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Ben Bir Ağacım Kitap Açıklaması

 


Mevlut'un Ortaokul Yılları

Herkes için Orhan Pamuk

"Bu kitapta, şimdiye kadar yazdığım sayfalardan, en kolay anlaşılabilir ve en güçlü olanları seçmeye çalıştım."

Çocukluk ve okul hikâyeleri ve tarihten sayfalar
Orhan Pamuk, diğer kitaplarından bu parçaları kitaba alırken metinlere dokundu, eski yazılarını değiştirdi, cümleler, paragraflar ekledi, başlıklar koydu. Pamuk'un kırk yıllık yazarlık hayatının en güzel sayfalarından yapılan bu seçme hem onun yeni ve genç okurlarının, hem de yazarın eski takipçilerinin ilgisini çekecek.

"Kitabın kalbinde, hakkında hayaller kurmaktan hoşlandığım iki konu var: Tarihin esrarlı yüzü ve çocukluk ve öğrencilik yıllarının hatıraları. Romanlarımda ve düzyazılarımda bu iki kaynağa hep geri döndüm. Her seferinde de iki konunun kafamda iç içe geçtiğini hissettim. Yani: Tarihin çocuksu yanı ile çocukluğun tarihsel yanı."

Hiç yayımlanmamış bir hikâye
Ben Bir Ağacım'da Pamuk, Osmanlı zamanının bir celladını, bir padişahın kıskançlığını anlatıyor, bir ağacı, bir resmi konuşturuyor ve kendi çocukluk, gençlik ve okul hatıralarını hikâye ediyor. Pamuk'un yeni romanı Kafamda Bir Tuhaflık'ın kahramanı Mevlut Karataş'ın ortaokul yıllarının hikâyesiyle...

Doğan Kardeş-Seçme Parçalar

Kitaptan bir bölüm...


İnce Kapak:

Sayfa Sayısı: 128

Baskı Yılı: 2013


e-Kitap:

Sayfa Sayısı: 117

Baskı Yılı: 2013


Dili: Türkçe
Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

Sabit Fikir

Maddi açıdan darda olan, öğleden sonraları yoğurt satmak zorunda kalan öğrencisine “Türkiye’yi pilavcılar, satıcılar, döner kebapçılar değil, bilim kurtaracak” diye bağıran müdürümüz yalnızca bu bölümle bile Türkiye edebiyat tarihine geçecek tuhaflıkta: hem bir tip gibi genel, hem bir karakter gibi özel biri..

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

24.12.2019

Güzel öyküler

Yazarın çok kitabını okumadım ancak bu kitaptaki öykülerini çok beğendim. Öykü severler okumalı.

24.09.2013

Özleyene bir tutam..

Yazarın kitaplarından seçme bölümler ustaca kurgulanmış. Özellikle Kar´ dan alınmış ´Katil ile Maktul Arasında İlk ve Son Konuşma´ günümüz için yazılmış adeta..

Tüm romanlarını zevkle okuduğum yazarın, 2014´te çıkacak ´Kafamda Bir Tuhaflık´ adlı romanından 25 sayfalık uzunca bir bölüm yer alıyor kitapta..

1971 yılında ´Mevlut´un Ortaokul Yılları´ nı ilgi ile okudum. Bizim kuşak için, okuduğumuz yıllara ait müthiş detaylar var. Kafamı kurcalayan soru şuÿ; tabi ki kitabın tamamını görmeden ön yargıda bulunmak istemiyorum ama sanki yazar, çocukluk ve gençlik yıllarına sıkışmış kalmış gibi.. ´ Masumiyet Müzesi´ den sonra yine benzer bir kitap geliyor gibi. Mevcut okurlarına özellikle genç okurlar katabilmesi için, ´Beyaz Kale´ de olduğu gibi daha fazla hayal gücüne dayanan, yazıldığı yıllar düşünüldüğünde ´Sessiz Ev´ gibi güncel ögeler içeren  bölümler bekliyoruz. Kim bilir belkide yazar yine bizi şaşırtacak, farklı açılımlar yapacaktır.

Heyecanla Bekliyoruz...

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.