13,3 TL
Standart Teslimat : 17 Ağustos - 20 Ağustos
150 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Ayna Çarpması Kitap Açıklaması

 


Murat Özyaşar'dan şaşırtıcı ve yetkin bir ilk kitap...

Pavase'den bir cümleyle başlıyor Ayna Çarpması; 'Kendimi yalnız bırakmamak için bütün gece aynanın karşısında oturdum.' Ve Beatles'tan bir dizeyle kapanıyor: 'Bu sabah aynaya baktım kimseyi göremedim.' Çarpışmalar, bölünmeler, kırılmalar ve dağılmalar...Yani bir hayatla hesaplaşmanın tüm sancıları... 'Murat Özyaşar'ın, kendi kuşağının öykücüleri arasında çok geçmeden ayırt edileceğini öykülerini ilk okuduğumda da düşünmüştüm. Doğu'nun içinden çıkıp edebiyatın kılcaldamarlarına yürüme cesareti vardı onda. İçinden çıktığı kültürün kendini kıyaslıyabilecek bütün yaşamsal sıkıntılarından yazınsal yazının derinliğine dalarak kurtulabileceğini çok erken görmüştü.'


İnce Kapak:

Sayfa Sayısı: 100

Baskı Yılı: 2015


e-Kitap:

Sayfa Sayısı: 53

Baskı Yılı: 2008


Dili: Türkçe
Yayınevi: Doğan Kitap

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

Sabit Fikir

Ayna Çarpması isimli öykü kitabıyla Haldun Taner Öykü Ödülü'nü kazanan Murat Özyaşar ile Sabit Fikir'in genel yayın yönetmeni Adnan Özer söyleşi yaptı. .

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

05.03.2010

Kuşlar da ölür...

Yalnızlığın zorunlu beraberliğinde, ilişkilerin tek tarafına bakan, bir o kadar da çoklu birer bütün olmuş tüm hikayeler. Adı sessizliğinde gizli belli. Bazen yazar olmak için tek bir hikaye, tek bir cümle gerekir. Her cümlesi ayrı yazarlar çıkarmış için çarpıntının. Kevokların vuruluş anı hele, hissin gelgitlerle gökyüzüne salıverimi... Pavase´in ve The Beatles´ın aynı anda aynı şeyleri tahayyül edebilmeleri sanırım hoş olan. Şimdi krılmanın eşiğinde, besbelli yüzüne çarpan soğuk gerçekler, anne ve eller olarak dönmüş edebiyata. Annem ölsündü diyen bir çocuk, çirkin ve kaba algılarının geleneklerle çatıştığı çarpıntı. Her şey gerçek, her şey uzak. En güzeli, insan insanlığından utanır da hareket lazımdır der ya, işte öyle duyumsatılması hayatın.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.