0/5 - 0 Kişi Yorum Yap
10,56 TL
13,89 TL %24
- Teslimat Seçenekleri -
Standart Teslimat : 01 Mart - 06 Mart
Standart Teslimat’ta 125 TL üzeri kargo bedava!

Arap Kaymakam Kitap Açıklaması


Arap Kaymakam'ın oğlu tarihçi Orhan Koloğlu'nun kaleme aldığı bu kitabın sayfalarında ilerlerken yakın tarihimize de bir yolculuk yapmış olacaksınız. Ve bu yolculuk sırasında, öldüğü zaman banka hesabında sadece 45 sterlin olan "ihraç malı" bir Başbakan bulacaksınız, sakın şaşırmayın!

Bu topraklarda 19. yüzyılın sonlarında doğup 20. yüzyılın ilk yarısını da yaşamış bir kuşaktan iki kişinin yaşam öyküsü aslında bir imparatorluğun yok oluşunun ve yeni bir cumhuriyetin doğuşunun da öyküsüdür. 1884'de Derne'de doğan Sadullah Koloğlu ve 1872 İstanbul doğumlu Eşref Balmum çökmekte olan imparatorluğu kurtarmaya çalışıp, olmayınca yeni devletin kuruluşuna katılan kuşaktandılar.

'Arap Kaymakam' diye ünlenen Sadulah Koloğlu önce 2. Abdülhamit'in Aşiret Mektebi'nde okumuş ve ardından da Mülkiye'yi birincilikle bitirerek kaymakam olmuştur. 1909'dan 1938'e kadar Ege'nin, Trakya'nın ve Karadeniz'in çeşitli ilçelerinde kaymakamlık yapan Koloğlu yöneticilik kariyerinin son yıllarında da Hakkari ve Bingöl'de valilik yaparak emekliye ayrılmıştır. Emekli olduktan sonra çeşitli işlerde çalışarak yaşamını sürdürmeye uğraşan Koloğlu hiç beklemediği bir anda Başbakan olmak üzere Libya'ya davet edilmiştir.

Arap Kaymakam'ın kayınpederi olan Sakallı Eşref ise Galatasaray Sultanisi'ni bitirerek telgrafçı olmuş ve İttihat Terakki saflarında yer almıştır. Kurtuluş Savaşı'nın ünlü telgrafçılarından olan Sakallı Eşref Konya'daki Delibaş isyanı sırasında ölü diye bırakılarak kurtulmuştur.

Torunun kaleminden çıkan baba ve büyükbabanın yaşam öyküsünün bir tarihsel romandan tek farkı olayların tümüyle gerçek olmasıdır...
(Arka Kapak)Sayfa Sayısı: 204


Dili: Türkçe
Yayınevi: Aykırı Yayınları

 

Puanlamalar
%0
%0
%0
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.