Stokta Yok

Ürün geçici olarak temin edilememektedir

Amok Koşucusu Kitap Açıklaması

 


İntihar, Stefan Zweig'ın zihnini gençlik yıllarından beri meşgul eden bir kavramdı. Yaşamanın bir anlamı kalmadığını anladığı anda yaşamına kendi eliyle son verebileceğini daha üniversite yıllarında söylemişti. İlk evliliği sırasında karısı Friederike'yi kendisiyle birlikte intihar etmesi için zorlayan, sonra bu düşüncesinden vazgeçen Stefan Zweig, yıllar sonra, İkinci Dünya Savaşı sırasında, ikinci karısıyla birlikte yaşamına son verdi. Yazar, önceki intihar girişimlerinden vazgeçmiş olsa da korkularını, romanlarındaki ve öykülerindeki kahramanlara yaşatıyor. Amok Koşucusu'nda yer alan öykülerin ortak izleği de intihar. Kendi yaşamından ya ada tarihteki gerçek kişilerin yaşamlarından kesitler katarak yazdığı bu öykülerde Stefan Zweig'ın duyarlı kişiliğini, olağanüstü gözlem gücünü olduğu gibi sayfalara yansıttığını görüyoruz. Yazdığı öykülerin en başarılı örneklerinin yer aldığı bu kitapta, bir uzun öykü olan Amok Koşucusu bir baş yapıt. İnsanı en güçsüz, en savunmasız yönleriyle ele alıp, insan ruhunun en derin katmanlarına inmeyi bilen, bütün bunları son derece canlı, ayrıntılı, çok yönlü bir anlatımla kaleme alabilen, okuru gerçekten etkileyebilen bir yazar Stefan Zweig. Yazdıklarının üzerinden bunca yıl geçmiş olmasına karşın, öykülerinin, romanlarının bugünkü kuşaklar tarafından da aynı ilgiyle okunması, onun kalıcı bir yazar olduğunun en büyük kanıtı. Amok Koşucusu'nun bu yeni çevirisinde, daha önceki basımda yer almayan öyküler de bulunuyor.


İnce Kapak:

Sayfa Sayısı: 189

Baskı Yılı: 2016


e-Kitap:

Sayfa Sayısı: 141

Baskı Yılı: 2010


Dili: Türkçe
Yayınevi: Can Yayınları

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

1001 Kitap'tan 1'i

"Sessiz kalırsak hepimiz suçlu oluruz..."

Stefan Zweig üretken bir romancı, biyografi yazarı, çevirmen ve gezgindir. Barışseverliğiyle de tanınan Zweig, önce 1934’te doğduğu yer olan Avusturya’dan Londra’ya uçmuş, oradan da faşizmin yükselişinden dolayı hayal kırıklığı yaşadığı için eşiyle birlikte intihar edeceği Brezilya’ya geçmiştir. Amok Koşucusu, tropik bölgelerde aklını yitiren sorunlu bir doktorun kısa ama keskin hikâyesidir. Hikâye, Kalküta’dan Avrupa’ya dönen bir geminin güvertesinde esrarengiz doktorla tanışan bir yolcu tarafından anlatılır. .

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016
Puanlamalar
%77,8
%13,3
%4,4
%2,2
%2,2
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap

09.12.2020

Yazar

Zweig eserlerini seviyorum

02.12.2020

Harika

Gerçekten okumalısınız

21.09.2020

ZWEİG

Zweig ile tanıştım ve hikayelerine hayran oldum....

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.