87,6 TL
Standart Teslimat : 27 Mart - 30 Mart
250 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!
;

Akıldışı Ama Öngörülebilir Kitap Açıklaması

 

Karar alma süreçlerinizi etkileyecek ve daha mantıklı kararlar almanızı sağlayacak bir kitap okumak ister miydiniz? Eğer cevabınız “Evet!” ise sizi Dan Ariely’nin Akıldışı Ama Öngörülebilir kitabıyla tanıştıralım. Özellikle ekonomi alanına odaklanan kitap, bazen aldığınız kararların ne kadar mantıklı olduğunu düşünürseniz düşünün aslında öyle olmadığını size ispatlıyor. Bu hatalar o kadar sıklıkla yapılıyor ki artık öngörülebilir bir hâle geliyor. Ama Dan Ariely size bunun çözümünü de sunuyor. Muhakemenizi bulanıklaştıran bu faktörleri sınırlamanıza yardım olacak bu kitabı daha yakından inceleyelim.

 

"Akıldışı Ama Öngörülebilir" adlı kitabı neden okumalısınız?

Dan Ariely kitabında günlük hayatında rasyonel kararlar aldığını düşünen herkese meydan okuyor ve her gün verilen mantıksız kararların neden verildiği hakkında aydınlatıcı bir bakış açısı sunuyor. Yazar, Akıldışı Ama Öngörülebilir'de aynı hataların defalarca yapıldığını ve bu hatalardan ders çıkarmak yerine irrasyonel kararlar almaya devam edildiğini belirtiyor. Ariely; birçok farklı bilimsel deney, sonuç ve anekdot sunarak kitabını zenginleştiriyor ve okuyucuya daha eğitici bir deneyim yaratıyor. On beş bölümden oluşan kitap, karar vermenizi bilinçaltında etkileyen çok çeşitli faktörleri ele alıyor. Duygular ya da sosyal normlar gibi davranışları şekillendiren birçok faktörün kararlarınızı nasıl çarpıttığını göreceksiniz! Yazar, her zaman rasyonel kararlar vermenin zor olduğundan bahsediyor; ancak irrasyonel olan kararları şekillendiren faktörlerin daha fazla farkında olmak gerektiğini vurguluyor. Ariely, yanılsamalara ve manipülasyonlara rağmen farklı davranmanın ve farklı kararlar almanın mümkün olduğunun altını çiziyor ve bunun için oldukça yararlı bilgiler sağlıyor. Davranışsal kavramları oldukça anlaşılır ve eğlenceli bir şekilde anlatan yazar, kitabını okuyucu için daha ulaşılabilir kılıyor.

 

Bunları biliyor muydunuz?

Dan Ariely’nin bir MIT davranışsal ekonomist olduğunu duymuş muydunuz? Peki ya Ariely’i bu konuyu araştırmaya iten olayın yaşadığı trajik bir kazadan ötürü olduğunu?.. Ariely başına gelen ciddi bir kazadan ve acı verici bir iyileşme sürecinden ilham aldığını belirtir. Eleştirmenlerden ve okuyuculardan oldukça olumlu geri bildirimler alan kitabın 2021 yılında NBC tarafından televizyon dizisi olarak uyarlanması için hazırlıklar başlar. Toplam 344 sayfadan oluşan ve orijinal ismi “Predictably Irrational” olan Akıldışı Ama Öngörülebilir, 2010 yılında Optimist Yayın Grubu etiketiyle Türkiye’de okuyucuya sunulur. Kitabın tercümesini ise Asiye Hekimoğlu Gül ve Filiz Şar üstlenir.

 

Bu kitabı sevenler için diğer önerilerimiz

Dan Ariely’in kitabını faydalı bulduysanız ve tarzını sevdiyseniz kendisi tarafından kaleme alınan Tamamen Duygusal-Para Harcamanın Akıllıca Yolları adlı romanına göz atabilirsiniz. Benzer konularda kaleme alınan Buyology, Paranın Psikolojisi, Outliers (Çizginin Dışındakiler)-Bazı İnsanlar Neden Daha Başarılı Olur?, Dürtme, Bilinçaltının Gücü-Zihinsel ve Bedensel İyileşme ve İrrasyonel adlı romanları inceleyebilir, listenize ekleyebilirsiniz.

 

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

05.11.2020

Dan Ariely üstü Outliers

Kitabın size katacaklarını, daha market rafları arasında gezerken hissedeceksiniz. Seriyi tamamlamanızı da tavsiye ederim

25.09.2020

Bakış Açını Değitirir!!

Okuduktan sonra, bildiğiniz iktisatın(Her birey kendisi için en iyi kararı alır.) aslında normal hayatta olmadığını ve aldığınız kararları bulunduğunuz şartlara göre aldığınızı anlayacaksınız.

15.06.2020

ne yazsa okunur

bir kitabını okuduktan sonra yazdığı tüm kitapları okumak istemeniz normal

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.