Yankı Yazgan

Yankı Yazgan

Yankı Yazgan Kimdir?

Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde ve Yale Üniversitesi Tıp Fakültesi 'Child Study Center'da Bilimsel araştırma ve tıp eğitimi çalışmalarını sürdürmektedir. Çocuk, ergen ve erişkin psikiyatrisi alanında serbest uzman hekim olarak çalışmaktadır. Yönetme ve karar verme alanlarında kişi ve kurumlara danışmanlık vermektedir. Uzmanlık konularında profesyonel konuşmacılık yapmaktadır. Çocuklara ve ruh sağlığına yönelik faaliyetleri olan bazı sivil toplum kuruluşlarının bilimsel danışmanlığını ve sözcülüğünü üstlenmiştir.

Uzmanlık öncesi eğitim ve çalışmalar: İzmir'de büyüyüp, Bornova Maarif Koleji (1974) ve Ankara Fen Lisesi'nden (1977) sonra tıp eğitimini Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde tamamladı (1983). Oğuzeli (Gaziantep), Kuzey Kıbrıs ve Biga (Çanakkale)'da hükümet tabibi olarak mecburi hizmet ve askerlik yaptı (1983-6).

Klinik eğitim: Genel psikiyatri uzmanlık eğitimini Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde (1986-91) yaptıktan sonra Yale Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde çocuk ve ergen psikiyatrisi üst-uzmanlık eğitimini tamamladı (1992-5). Yine Yale Tıp Fakültesi'nde Robert Wood Johnson Scholars programında ileri araştırmacılık eğitimi aldı.

Bilimsel faaliyetler: Anne-babalık tarzlarının ve toplumsal olayların biyolojik yapımız üzerindeki etkileri, dikkat, karar verme ve öğrenme bozuklukları, tikler ve takıntılar, ve iletişim bozuklukları Dr Yazgan'ın bilimsel çalışmalarının temalarını oluşturdu. Tıp ve psikiyatri alanında çok sayıda makalesinin yanısıra Tourette Syndrome Association Research Award, Yale-Berger Fellowship Award, Roche-Turkey Tıp Başarı Ödülü, Uluslarası OCD Komitesi başarı ödülü gibi ödüller kazandı. Araştırma ve toplumsal destekleme projeleri TÜBİTAK, Eczacıbaşı Bilimsel Destek Fonu; JDC, AJWS ve Jülich (Almanya) Araştırma Merkezi gibi ulusal ve uluslararası tarafından desteklenegeldi.

Popüler yayınlar: 1987'den başlayarak Cumhuriyet Bilim Teknik, Yeni Binyıl, Yeni Gündem gibi gazete ve dergilerde, aciksite.com, e-kolay.net ve kahvemolasi.com gibi webmekânlarında gündelik hayatın yönetimi ve beynimizin işleyişi hakkında yazıp çizdi. Sevmek ve bağlanmak, karar verme ve risk değerlendirme, hayatın yönetimi, dikkat ve öğrenme hakkında popüler eğitici konferansların yanısıra, 94.9 Açık Radyo'da anne-babalara yönelik bir radyo programı yaptı. Gazete, webmekânları ve dergilerde yayımlanmış en son bilimsel denemelerinden derlenen Düşe Kalka Büyümek: Çocuklu Hayat için yazılar-I (Epsilon, 2003), benzer yazıların yer aldığı Labirent Yolculukları (Remzi,1991) ve Devlet Baba, Tabiat Ana (Evrim, 2002) adlı kitapların yanısıra, bir mantık bilmeceleri kitabı olan Maksat Bilmece Olsun (Evrim, 1991, 2002) ve öğretmenler, danışmanlar ve anne-babalar için bir el kitabı (Hiperaktif Çocuk Okulda, Evrim 2002) yayımlandı.

ESERLERİ VE KATKIDA BULUNDUKLARI
8 ADET

      x

      6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.