Valeria Luiselli

Yazar resmi yok

Valeria Luiselli Kimdir?

Valeria Luiselli

1983 yılında Meksika’da dünyaya geldi. Diplomat olan babasının görevi nedeniyle çocukluğu çeşitli dünya ülkelerinde geçti. Felsefe dalında öğrenim görmüştür. İlk romanı Kalabalıkta Yüzler ile LA Times’ın Art Seidenbaum İlk Roman Ödülü’ne layık görülen Valeria Luiselli’nin öykü ve makaleleri New York Times, McSweeney’s, Brick, Granta ve New Yorker gibi mecralarda yayımlanır.

National Book Foundation’ın 2014 yılında belirlediği gelecek vaat eden ‘35’inden Genç 5 Yazar’dan biri olan Luiselli, çağdaş Latin Amerika edebiyatının yeni kuşak kalemlerinin arasında kendine özgü sesiyle sivrilmiş ve pek çok dile çevrilen eserleriyle özellikle ABD ve İngiltere’de övgü toplamıştır. Valeria Luiselli, adeta mimari bir yaklaşımla tasarladığı Kalabalıkta Yüzler’i takip eden romanı Dişlerimin Hikâyesi’yle Uluslararası Dublin Edebiyat Ödülü adayları arasına girmiş ve LA Times Kurmaca Kitap Ödülü’ne layık görülmüştür. Retorik sanatını masaya yatıran bu dâhiyane metin, kurmacanın olanaklarını hayranlık uyandıracak bir biçimde kullanmasıyla eleştirmenlerden tam not almıştır. Kayıp Çocuk Arşivi, ABD’nin Meksika sınırında yaşanan dehşetli olaylara benzersiz bir biçimde eğilmesi bir yana, oyunbaz ve derinlikli yapısıyla çarpıcı, güçlü ve zihinlerden silinmeyecek bir yol romanıdır. 2019’un en iyi kitapları arasında anılan bu romanın yayımlanmasının ardından Luiselli, MacArthur Deha Bursu ve Vilcek Yaratıcı Yazın Ödülü’ne layık görülmüştür. Kayıp Çocuk Arşivi, 2020 yılının Mart ayında yazara Folio Ödülü’nü de getirmiştir. Son olarak 2020 yılının Nisan ayında üstün yetenekli sanatçılara ve bilimsel araştırmacılara takdim edilen Guggenheim Bursu’nu alan Valeria Luiselli, beslendiği edebi kaynakları metinlerinde işleme biçimiyle de öne çıkan bir isimdir. Çağdaş edebiyatta çoktan kendine özgü bir yer edinmiş olan Luiselli, New York’ta yaşamakta ve yazmaktadır.

 

ESERLERİ VE KATKIDA BULUNDUKLARI
4 ADET

      x

      6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.