Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Umay Umay

Umay Umay

Umay Gedikoğlu, (Umay Umay) (22 Mayıs 1966, Trabzon), Türk yazar ve pop rock sanatçısı.

İlk müzik çalışmalarına 1990 yılında Hush grubundan Eray Artan ve Melih Rona ile bir araya gelerek Leprechaun grubuyla başlamıştır. Umay Gedikoğlu, kısa süren bu çalışmadan sonra asıl çıkışını tüm müzik ve sözlerini Barlas'ın (Barlas Erinç) yazdığı pop rock tarzındaki Umay Umay albümüyle yapmıştır.

7 Ekim 1994'te Emre Plak'tan çıkan Umay Umay albümüne, şarkıları yazan Barlas'ın yanı sıra, bugün hepsi müzik alanında önemli isimlere sahip olan Şebnem Ferah, Teoman ve Özlem Tekin vokalleriyle, Alper Erinç ise düzenlemeleriyle destek olmuştur. İlk klip Böl Beni'ye çekilmiş ve Umay oldukça başarılı bir çıkış yakalamıştır. Albümün en tanınan ve sevilen şarkılarından, klibi de çekilen Hareket Vakti şarkısını daha sonra Afili Yalnızlık albümünde Emre Aydın da seslendirmiştir. Albümde diğer bir klip çekilen şarkı ise Bozdur Yeminleri olmuştur.

Umay Umay'ı geniş kitlelere ulaştıran Umay Umay albümünden sonra ikinci albümü Naylon, 26 Aralık 1996'da BMG etiketiyle çıkmıştır. Türkiye'nin ilk elektronik-pop albümü iddiasındaki albümde şarkı yazarlığıyla Barlas (Barlas Erinç) yine destek verirken Mete Özgencil, Kıvanç K. ve Ümit Kuzer'le de bir araya gelinmiştir. Bu albümün klipleri Umay Umay'a Mete Özgencil'in de eşlik ettiği Düşmedim Daha, Naylon ve Edepsiz adlı parçalara çekilmiştir.

Umay Umay'ın üçüncü albümü Ağzı Bozuk Aşk Mektubu, ETNO Müzik etiketiyle 2002 yılında çıkmıştır. Toplam 10 parça ile bir remix içeren albümün yapım aşamasında Patrick Chartol ile çalışılmıştır. Albüme Kazım Koyuncu da konuk müzisyen olarak davet edilmiştir.

Umay Umay'ın müzik çalışmalarının yanı sıra beş adet de kitabı bulunmaktadır. Kitaplarını eşcinsellere adamıştır. Kürtleri, eşcinselleri, devrimcileri ve Mardin'i anlatmıştır. Bir dönem Birgün Pazar'da köşe yazarlığı da yapmıştır. Kazım Koyuncu'nun Gyuli Çkimi şarkısının üzerine Kalbim Acıdı adlı şarkısını söylemiştir. Kendi albümlerinin dışında, Kent Ozanları adlı karma albümde de Şeker Anne şarkısıyla yer almıştır.Eserleri ve Katkıda Bulundukları


9 ADET
Cevapsız Ağrı

14,00 TL %40 8,40 TL
Veda Busesi

16,00 TL %40 9,60 TL
Orospu Kırmızı

16,00 TL %40 9,60 TL
Rüya Duvarları

14,00 TL %40 8,40 TL
Pop Rock Hits

24,90 TL %19 20,17 TL
Elleri Kara Çocuk

14,90 TL %40 8,94 TL
Umay Umay Set

63,50 TL %50 31,75 TL


Ne Okusam?

TÜM OKUMA LİSTELERİ