Truman Capote

Truman Capote

Truman Capote Kimdir?

Truman Capote (d. 30 Eylül 1924 - ö. 25 Ağustos 1984), ABD'li yazar. Truman Streckfus Persons olarak New Orleans'ta dünyaya gelen Capote'nin kısa öyküleri, romanları, romanları ve kurgusal olmayan yazıları arasında sinemaya da uyarlanmış Tiffany'de Kahvaltı ve Soğukkanlılıkla da yer alır. Capote, yazarlığa ve alkole çok erken yaşlarda başladı. Eşcinsel yönelimi ve bu yönelimini yaşama biçimiyle -yakın arkadaşı ve uzaktan akrabası Tennessee Williams ile birlikte- çok sayıda skandala imza attı. Buna rağmen ABD sosyetesi içinde özel bir yer edinmişti. Ayrıca ABD'li kadın yazar Harper Lee de onun çocukluk arkadaşıydı ve Lee ünlü eseri Bülbülü Öldürmek'teki çocuk karakter 'Dill'i yaratırken Truman Capote'den esinlenmişti.

Henüz ilk romanlarının basıldığı yıllarda kazandığı ün, sadece ABD ile sınırlı kalmadı, Avrupa'da da sevilerek okundu. 50'lerden sonra Çimen Türküsü (1954), Gece Ağacı (1954), Tiffany'de Kahvaltı (1966), Soğukkanlılıkla (1966), Para Dolu Damacana (1976) gibi kitapları Türkçeye çevrildi.

Kendi hayatından ya da hikâye ve romanlarından senaryolaşmış çok sayıda film vardır. Bunlardan en önemlisi baş rollerini Audrey Hepburn ve George Peppard'ın oynadığı, Blake Edwards'ın yönettiği Tiffany'de Kahvaltı (Türkiye'de Çılgınlar Kraliçesi adıyla gösterildi)'dır. Ayrıca 2005 yapımı Capote'nin kişiliği ve karakteri üzerine çekilmiş olan ve başlıca rollerinde Philip Seymour Hoffman, Catherine Keener, Clifton Collins Jr. gibi oyuncuların yer aldığı Capote adlı bir sinema filmi de bulunur.

Capote ayrıca, senaryosunu Neil Simon'ın yazdığı 1976 tarihli Robert Moore filmi Murder by Death (22 Numarada Cinayet)'te de başrollerden birini oynamış ve filmdeki rolüyle Altın Küre ödülüne aday gösterilmişti. Murder by Death, Capote'nin sinemada oyuncu olarak ender gözüktüğü filmlerden biridir. Daha önce birkaç filme sesiyle katkıda bulunan yazar, 1977'de Annie Hall adlı filmde de kısa bir rolde (kendisini) oynayacaktır.

 

ESERLERİ VE KATKIDA BULUNDUKLARI
6 ADET

      x

      6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.