Suzanne Collins

Suzanne Collins

Suzanne Collins Kimdir?

Çok sevilen ve sinemaya da uyarlanan Açlık Oyunları serisinin ve Gregor Serisinin yazarı Suzanne Collins’in Biyografisi


Senarist ve roman yazarı Suzanne Collins, 10 Ağustos 1962 tarihinde Amerika’nın Connecticut Eyaleti’ndeki Hartford kentinde dünyaya geldi. Collins, eğitimini Indiana ve New York Üniversitelerinde telekomünikasyon ve drama bölümlerinde tamamladı. Başlangıçta Nickelodeon gibi çocuk TV kanallarındaki projelerde yer alan Collins, zaman sonra edebiyata atıldı ve çeşitli çocuk kitapları yazdı.


Yazarın, adından söz ettirdiği ve büyük yankı uyandıran eseri 2008 yılında yayımlanan Açlık Oyunları adlı kitaptı. Suzanne Collins’in babası, Vietnam Savaşı’nda görev almış bir Hava Kuvvetleri pilotuydu ve Collins, Açlık Oyunları serisini yazarken babasının savaş deneyimlerinden yararlandı. Açlık Oyunları serisinin bir diğer ilham kaynağı da Yunan Mitolojisi’ydi.


Açlık Oyunları serisi, yıllarca çok satanlar listelerinde kaldı. Serinin devam bölümleri Ateşi Yakalamak ve Alaycı Kuş adı altında yayımlandı.


Açlık Oyunları Serisi’nin başarısı beyazperdeye de uzandı ve fantastik serinin sinema versiyonunda serinin ana karakteri Katniss Everdeen’i Oscar ödüllü oyuncu Jennifer Lawrence canlandırdı.


Yazar, Açlık Oyunları dışında Gregor Serisi’nin de yazarıdır.Suzanne Collins Romanları / Eserleri / Kitapları:


Yeraltı Günlükleri Serisi

- Gregor ve Gri Kehanet

- Gregor ve Felaket Kehaneti

- Gregor ve Kan Kehaneti

- Gregor ve Sır Kehaneti

- Gregor ve Zaman Kehaneti


Açlık Oyunları Serisi

- Açlık Oyunları – 2008

- Ateşi Yakalamak – 2009

- Alaycı Kuş – 2010

ESERLERİ VE KATKIDA BULUNDUKLARI
6 ADET

      x

      6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.