Suat Yalaz

Suat Yalaz

Suat Yalaz Kimdir?

1932 yıında Çiçekdağ'da (Kırşehir) doğdu. Babasının memur olması dolayısıyla Anadolu'nun birçok kentinde bulunduktan sonra 1951'de İstanbul'a geldi, Güzel Sanatlar Akademisi'nde Resim Bölümü'ne girdi. Aynı zamanda haftalık dergi ve günlük gazetelere karikatürler çiziyordu. Cemal Nadir sonrası Yeni Dalga Genç karikatürcülerdendi.

1959 yazında Akşam gazetesinde Aptullah Ziya Kozanoğlu ile başladığı çizgi-roman macerası Yalaz'ın sanat yaşamında bir dönüm noktası oldu. Bir yıl sonra kendi yazıp çizdiği Karaoğlan dizisi çok tutunca, önce bu maceraları haftalık dergi olarak yayınladı.

30 yaşında kurduğu yayınevine 2 yıl sonra film şirketini de ekledi.

Karaoğlan'ın 7 macerasını, yapımcı, senaryo yazarı ve yönetmen olarak sinemaya aktardı, bu filmlerle Türk sinemasında konusunu tarihimizden alan macera filmleri dönemini başlatmış oldu...

1970 yılında sanat yaşamını Avrupa'da da sürdürmek amacıyla Paris'e gitti. Karaoğlan'ın maceraları Kebir adıyla 7 yıl aralıksız yayınlandı. Paris'e yerleşen Yalaz, Fransa ve Almanya'da en büyük yayınevleriyle çalışmakla beraber Türk Dünyası dışında bir kültüre servis yapmaktan son derece rahatsızdı. Çalışmalarını yeniden Türkiye'ye yöneltti. Büyük günlük gazetelere yakın tarihimizle ilgili belgesel eserler verdi.

2006 yılında PTT Genel Müdürlüğü, Karaoğlan'dan 4 dizilik pul koleksiyonu yaptı. Suat Yalaz böylece, Cumhuriyet tarihimizde büyük sanatçı Cemal Nadir Güler'in Amcabey'i, Turhan Selçuk'un Abdülcambaz'ından sonra yarattığı çizgi kahramanı pul üstüne taşınarak devlet tarafından onurlandırılan üçüncü sanatçımız oldu.

2006 yılında, çizgi-roman kahramanlarından Son Osmanlı/Yandım Ali'nin maceralarından ilkinin başarılı bir sinema filmi olmasını sağladı.

Son zamanlarda, çalışmalarını sinema yapmak ve eserlerini yayınlamak üzerine yoğunlaştıran Yalaz, evlidir ve yetişkin 2 oğluyla genellikle Paris'te oturmaktadır.

ESERLERİ VE KATKIDA BULUNDUKLARI
2 ADET

      x

      6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.