Pierre Culliford

Pierre Culliford

Pierre Culliford Kimdir?

Pierre Culliford(25 Haziran 1928 – 24 Aralık 1992) Peyo olarak bilinir. Belçikalı karikatüristin en çok bilinen eseri Şirinler'dir.

Peyo 1928 de Brüksel'de doğdu. Babası İngiliz annesi Belçikalıdır. 'Peyo' ismini profesyonel kariyerinin ilk zamanlarında kullanmaya başlamıştır. İngiliz kuzenlerinin Pierre'i yanlış (Pierrot: palyaço) telaffuz etmeleri üzerine almıştır.

Peyo okul dışındaki vakitlerinde Compagnie Belge d'Animation (CBA)(Belçika Çizgi film Topluluğu)' da ilk çalışmalarına başlamıştır. Bu stüdyo küçük bir yerdir. Ancak kendisi gibi ileride ünlü olacak meslektaşları ile de burada tanışır. Bu isimler arasında André Franquin, Morris ve Eddy Paape vardır. Savaştan sonra stüdyo kapanınca çizerler Dupuis için çalışmaya başladı ancak Peyo ve onun gibi birkaç genç acemi kabul edilmedi. İlk karikatürlerini La Dernière Heure (Geç saatler) gazetesinde yaptı. Aynı zamanda para kazanmak amaçlı reklâm çizimlerini kabul etti. 1949 dan 1952 ye kadar Le Soir(Aksam) gazetesi Poussy(Kedicik) adlı bant karikatürü çizdi. Aynı gazetede Johan'ı da yazdı ve çizdi.

1952 de, Franquin, Peyo'yu Le journal de Spirou ile tanıştırdı. Çocuklar için hazırlanan bu çizgi dergisi Dupuis tarafından yayınlanıyordu. İlk olarak 1938'de Belçika'da yayına başlamıştı. Peyo burada birkaç yeni karakter ve onların hikâyelerini hazırladı. Bunların arasında Pierrot ve Benoit Brisefer (İngilizcede Steven Strong) vardır. Fakat en gözde serisi daha önce çizdiği Johan'ın devamı olan Johan et Irlouit (İngilizcede Johan and Peewit) idi. Spirou'da Poussy'yi de devam ettirdi.

Johan ve Peewit kralları için vergi toplamakla görevlendirilmiştir. Hikaye Orta Çağ Avrupası'nda geçer. Johan kralın sadık hizmetkârıdır. Güvenilir ve cesurdur. Peewit(Pee-Wee) ise hilekâr ve övüngen minik yardımcıdır. Johan sadık atını kendinden emin sürerken Peewit de keçisinin arkasında koşmaktadır. Peewit ilk defa 3. macerada 1954'te görünür sonra tüm seride yer alır. İşte Şirinler ilk kez Johan and Peewit'de 23 Ekim 1958 tarihli macerada görünürler. Git gide daha popüler olurlar. Peyo 1960'ların başında bir stüdyo kurdu. Tanınmış birkaç çizerle çalıştı. Peyo artık kendi işlerini organize ediyordu. Öncelikle Johan and Peewit yerine Şirinler'e ağırlık vermeye başladı. Walthéry, Wasterlain, Gos, Derib, Degieter, and Desorgher gibi birçok dikkate değer birçok çizer yine bu stüdyodan çıkmıştır.

1959'da Şirinler kendi serilerine sahip oldu. 1960'ta iki seri daha başladı Steven Strong ve Jacky and Célestin. Marcinelle okulunun çok sayıda yazarı bu dönmede katıldı. Yazarların ve çizerlerin arasında Will, Yvan Delporte, Roger Leloup vardı. Peyo daha çok organisazyon ve yönetim ile ilgilendi. Çizimlerin yapımıyla ve hikâyelerin yazımıyla artık daha az ilgileniyordu. Sonraları stüdyonun yönetimin oğlu Thierry Culliford'a bıraktı. Kızı Véronique de bu dönem de alım satım işleriyle ilgileniyordu. Şirinler'in ticareti 1959'dan 70'lere kadar çok sevilen PVC heykelciklerle başladı. Şirinler'in oyuncakları yeni bir sektör oluşturdu. Uluslararası birçok başarı gerçekleşti. Bu başarılar 1981'de Hanna-Barbera'nın Şirinler'i çizgi filme uyarlanmasıyla Amerika'ya ulaştı. Bu durum Peyo'yu çok üzdü. Peyo'nun sağlığı bozulmaya başladı.

Peyo 64 yaşında Brüksel'de kalp krizi sonucu hayatını kaybetti. Stüdyosu hala yeni hikâye ve serilerle devam etmektedir. Peyo'nun adı hala Şirinler'le yaşatılmakta...

ESERLERİ VE KATKIDA BULUNDUKLARI
18 ADET

      x

      6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.