Perry Anderson

Yazar resmi yok

Perry Anderson Kimdir?

Perry Anderson (d 1938) Marksist entelektüel. UCLA'da tarih ve sosyoloji profesörü. Tarihçi Benedict Anderson'un erkek kardeşidir.

Yeni Sol akımının etkili isimlerindendir. E. P. Thompson'ın Louis Althusser'in bilimsel Marksizm ve Sol politikalarda tarihin ve kuramın kullanımı konusunda 1970'lerin sonunda ortaya çıkan tartışmada yazdığı Kuramın Sefaleti isimli kitaptaki eleştirileri o göğüsledi. 1960'ların ortasında, Thompson, Socialist Register yıllığına Anderson'un radikal İngiliz gelenekleri ve deneyciliğine kıta Avrupasının kuramcılarını yeğ tutan anlayışı kadar İngiltere'nin tarihsel rotasının aristokratik egemenliğine karşı duruşunu reddeden bir makale yazdı. Anderson Thompson'un polemiklerine iki yanıt verdi, birincisi New Left Review (Ocak-Şubat 1966)'da yayınlanan Sosyalizm ve Sahte Deneycilik başlıklı makalesi ve daha sonra daha sert ancak kapsamlı İngiliz Marksizminin İddiaları (1980) 19.yüzyıla ilişkin uluslararası siyasi sistemin sürecini anlamada büyük katkı sağlamıştır.

ESERLERİ VE KATKIDA BULUNDUKLARI
4 ADET

      x

      6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.