Osman Balcıgil

Osman Balcıgil

Osman Balcıgil Kimdir?

1955 yılında İstanbul'da doğan Osman Balcılgil ekonomi eğitimi gördü. İhtisası İşletme İktisadı üzerinedir. Eğitimini aldığı meslek dalında neredeyse hiç çalışmadı. 1975 yılından itibaren hep yazdı. Önce gazetecilik ardından televizyonculuk yaptı. Uzun yıllar dergi, gazete, televizyon sektörlerinin haber bölümlerinde muhabir, editör ve yönetici olarak çalıştı. 2007'den bu yana sardece kitap, ağırlıklı olarak da roman yazıyor.

Önceki yıllarda yaptığı araştırma, yazdığı yazı ve televizyon programlarıyla pek çok ödüle layık görülen yazar, beşinci kitabı 'Latin Amerika'nın Atar Damarları'nda yer alan 'İnkaların Torunları Şaşkın'la 1988 yılında Gazeteciler Cemiyeti 'Yılın Röportajı Ödülü'nü kazanmıştı. 

2000 yılında gazetecilik yaşamını noktalayan Balcıgil’in kitapları DESTEK ve KARA KARGA  tarafından yayımlanıyor.

Nazım Hikmet’in annesi, Yahya Kemal’in sevgilisi, Osmanlı’nın ilk kadın nü ressamı Celile’nin yaşam öyküsünü anlattığı romanı Ela Gözlü Pars Celile, 8 ayda 65 kez basılarak Türkiye’de 2016 yılının en çok okunan romanı oldu.  

Celile, şu ana kadar 110 kez basıldı. Yazarın Yeşil Mürekkep isimli kitabı 60 binden fazla sattı. Afife Jale ve İpek Sabahlık da yayınlandığı yılların en çok okunan kitapları oldu.

Balcıgil'in on dördü roman olmak üzere yirmi iki kitabı var.

 

ESERLERİ VE KATKIDA BULUNDUKLARI
22 ADET

      x

      6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.