Nizar Kabbani

Nizar Kabbani

Nizar Kabbani Kimdir?

Nizar Kabbani1923’te Şam’da doğar ve 21 yaşında şiir yazmaya başlar.

Politika okuyup diplomat olan Kabbani, şiiri uğruna diplomasiyi bırakır. Yaşamı boyunca 24 cilti dolduracak kadar şiir yazar. Ayrıca Arapça yayınlanan El Hayat gazetesinde düzenli olarak makaleleri yayınlanır.

Şairin Türkçe’de yayınlanan en kapsamlı şiir kitaplarından biri olan Yasak Şiirler (Kaknüs Yayınları, Kasım 2002), şairin ana teması ve ilham kaynağı kadın olan en güzel 39 şiirini içerir. Ancak Kabbani’nin büyüklüğü, kadın ve erkek arasında geçen sıradan olayları olduğu kadar, yönetenle yönetilen, zorbayla zulüm gören arasındaki ilişkiyi de en güzel sözcüklerle ifade edebilmesidir. Nitekim 1967 Haziran’ındaki Arap-İsrail savaşında, Arapların yenilmesi, Kabbani’nin aşk temasından genellikle Arap-İsrail çatışmasını konu alan siyasi temalara geçişinde dönüm noktası olmuştur. Aslında şairin şiir kariyerinin başından itibaren, siyasi şiiri, aşk şiirlerini kuşatıp şekillendirirken, erotik uyarlılığı da siyasi şiirinin sahnesinin bir parçası olagelmiştir..

ESERLERİ VE KATKIDA BULUNDUKLARI
4 ADET

      x

      6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.