Murray Bookchin

Yazar resmi yok

Murray Bookchin Kimdir?

1921 yılında New York City'de doğdu. Gençliğinden itibaren çeşitli radikal hareketler içinde yer aldı. 1930'lar ve 40'larda sendikal harekete, 60' larda Yeni Sol harekete aktif olarak katıldı. Post-Scarcity Anarchism (1971, Kıtlık Sonrası Anarşizm) adlı yapıtından sonra toplumsal ekolojinin önde gelen isimlerinden oldu. 1974'te Vermont'taki Toplumsal Ekoloji Enstitüsü'nün kuruluşuna katıldı ve enstitünün yöneticiliğini üstlendi. Halen emekli öğretim üyesi statüsüyle New Jersey Ramapo College'da ve Toplumsal Ekoloji Enstitüsü'nde ders vermektedir.

Anarşizm (The Spanish Anarchists, 1971); kentler, yurttaşlık ve özyönetim (The Limits of the City, 1974; Urbanization Without Cities, 1992); ekoloji, toplum ve politika (Toward an Ecological Society, 1981; The Ecology of Freedom, 1991; Özgürlüğün Ekolojisi, Ayrıntı, 1994) gibi konularla ilgilenmiş ve bu konularda yazmış olan Bookchin, Ramparts, Telos, Our Generation ve Environmental Ethics gibi süreli yayınlara da katkıda bulunmuştur.

ESERLERİ VE KATKIDA BULUNDUKLARI
14 ADET

      x

      6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.