Murat Bardakçı

Murat Bardakçı

Murat Bardakçı Kimdir?

Murat Bardakçı

Tarih araştırmaları ile Türkiye’nin ve Osmanlı’nın geçmişine ayna tutan Murat Bardakçı, eserleriyle gönüllerde taht kurmayı başarmış usta bir kalem. Özellikle de yapıtlarıyla Osmanlı’nın bilinmeyenlerine ışık tutan Bardakçı, bugün pek çok konuda bizleri bilgilendirmeyi başarıyor. Günümüz tarih araştırmalarına da yön veren yazarlar arasında gösteriliyor.

Ekonomi ve Musiki Eğitiminden Tarih Araştırmalarına Uzanan Bir Başarı Hikayesi

1955 yılında İstanbul’da hayata gözlerini açan Murat Bardakçı, tanınan saygın bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelir. Dedesi dönemin Konya, Çorum ve Denizli valiliklerinde görev yapmış olan başarılı siyasetçi olan Cemal Bardakçı iken; babası ise usta gazeteci İlhan Bardakçı’dır. Böylesi tanınmış bir aileye mensup olan Murat Bardakçı, öğrenimini de ekonomi ve Türk musikisi üzerine almıştır.

Gazetecilik mesleğini icra etmeye başlamadan evvel, Türk musikisi hakkında değerli yazılar ele alan Bardakçı, “Refik Fersan” ve “Abd al-Qadir Maraghi” gibi önemli bestecilerin biyografilerini yazmıştır. Kariyerinin ilk yıllarında Türk ve İslam müziği ağırlıklı yazılara eğilen Bardakçı, Hürriyet Gazetesi’nde işe başlayana dek müzik araştırmalarını sürdürmüştür. Hürriyet ile birlikte gazetecilik mesleğine yönelen Murat Bardakçı, sonraları 19. ve 20. yüzyıl Osmanlı tarihine yönelmiş ve bu alanda büyük eserler kaleme almıştır.

Eserleri ile Tarihe Yön Veren İsim; Murat Bardakçı

Ömrünü tarih araştırmalarına adayan Murat Bardakçı, bugün en büyük eserlerini de buna borçludur. Sultan Vahdettin’i anlattığı Şahbaba kitabı ile Osmanlı’nın yıkılışından yeni bir devletin doğuşuna uzanan hikayeye yer verdiği Yıkılış ve Kuruluş gibi pek çok eseri, Bardakçı’yı bugün duayen haline getiren eserleri arasındadır. Ünlü tarihçi aynı zamanda Son Osmanlılar adlı dizinin senaryosunu da kaleme alarak, Osmanlı’nın son zamanlarını büyük bir ustalıkla seyirciye aktarmıştır.

Bugün gazetelerdeki yazılarına devam eden Murat Bardakçı, ilk olarak 2011’de başladığı ve 2015 yılında da sonlandırdığı Tarihin Arka Odası programı ile tüm sevenlerini ekrana kilitlemeyi başarmıştır.

Murat Bardakçı’nın En Sevilen Kitaplarını Kaçırmayın!

Tarih araştırmaları ile bilinmeyenlere ışık tutan ve kitleleri peşinden sürükleyen Murat Bardakçı’nın, Bir Devlet Operasyonu: 19 Mayıs, Yıkılış ve Kuruluş gibi tüm eserleri idefix.com’da sizleri bekliyor. Siz de hemen sipariş verin, Osmanlı’nın bilinmeyenlerini bir solukta okumanın keyfine varın!

 

ESERLERİ VE KATKIDA BULUNDUKLARI
15 ADET

      x

      6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.