Kemal Sayar

Yazar resmi yok

Kemal Sayar Kimdir?

Kemal Sayar

Aldığı psikiyatri eğitimi ile çok sayıda eser kaleme alan Prof. Dr. Kemal Sayar, kültürel psikiyatri, psikosomatik tıp, anksiyete bozuklukları, ergen psikiyatrisi, intihar davranışı ve kronik ağrı bozukluklarındaki çalışmalarıyla biliniyor. Çeşitli sempozyumlarda, konuşmacı ve düzenleyici olarak görev alan Kemal Sayar, ulusal ve uluslararası dergilerde yaptığı hakemlikler ile de adını duyurmayı başarıyor. Ayrıca psikiyatrinin dışında edebiyata olan merakı, Sayar’ın çeşitli şiirler icra etmesine de ön ayak oluyor.

Tıp Öğrenimi ile Başlayan Başarı Yolculuğu

1966 yılında Ordu’da dünyaya gelen Kemal Sayar, ilk ve orta öğrenimini Zonguldak ve Eskişehir’de tamamladı. Eskişehir Anadolu Lisesi’nden birincilik ile mezun olan Sayar, 1989 yılında ise Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Uzmanlığını 1989-1995 yılları arasında Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Ana Bilim Dalı’nda tamamlayan Sayar, ilk görevlerini Vakıf Gureba Eğitim Hastanesi ve Çorlu Asker Hastanesi’nde psikiyatri uzmanı olarak yaptı.

Kemal Sayar, 2002 yılında Kanada Mc Gill Üniversitesi Transkültürel Psikiyatri Bölümü’nde üstlendiği konuk öğretim üyesi ünvanı ile yurtdışında da adını duyurdu. Çeşitli ülkelerde gerçekleştirdiği gerek stajyerlik gerek konuşmacı pozisyonlarıyla kendini geliştirme ve duyurma imkanı kazanan Sayar, Türkiye’deki çalışmalarıyla kendini kanıtlama fırsatı edinmiş duayen bir kimlik olarak gösteriliyor.

Türk Psikiyatrisine Kazandırdıkları

Ulusal kongrelere konuşmacı olarak katılan Kemal Sayar, 2006 yılında ise “Uluslararası Bakırköy Günleri” sempozyumunu düzenleyerek adını Türkiye’de duyulur hale getirmeyi başardı. Öte yandan 2017-2018 yılları arasında Uluslararası Psikofarmoloji Kongre Başkanlığı’nı yürüten Sayar, pek çok ulusal psikiyatri konulu dergilerde de danışmanlık hizmeti verdi. Tüm bu süreçte de pek çok eser kaleme aldı.

2011-2019 yılları arasında Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi olarak görev yapan Sayar, sonraları anabilim dalı başkanı seçildi. Bugün halen daha Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Anabilim Dalı Başkanı olarak görevini sürdürüyor.

Kemal Sayar’ın En Sevilen Kitaplarını Kaçırmayın!

Ünlü psikiyatrist Prof. Dr. Kemal Sayar’ın, Yavaşla, Dünyaya Geldim Gitmeye gibi tüm sevilen kitapları, idefix ayrıcalığı ile sizi bekliyor. Psikiyatr kimliğinin yanı sıra edebiyata da ilgi duyan Sayar’ın, eşsiz yorumu ile yazdığı şiirlerini “Bütün Şiirleri” adı ile bulabileceğiniz özel seçkiler ve çok daha fazlası idefix.com’da. Haydi, siz de kitapları inceleyin, alışverişe başlayın!

 

ESERLERİ VE KATKIDA BULUNDUKLARI
41 ADET

      x

      6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.