John Kennedy Toole

John Kennedy Toole

John Kennedy Toole Kimdir?

John Kennedy Toole (17 Aralık 1937 – 26 Mart 1969) ABD'li yazar.

Alıklar Birliği (A Confederacy of Dunces) adlı romanı yayınlanamadan intihar eden Toole, ölümünden sonra, 1981 yılında Pulitzer Ödülü'nü kazandı. Kitabın yayıncılar tarafından geri çevrilmesi, yazarın kötü durumda olan ruh sağlığını daha da olumsuz etkilemiş, artan alkol ve ilaç kullanımı ve ağırlaşan depresyonu intiharla sonuçlanmıştı.

Alıklar Birliği'nde yazar adeta modern bir Oblomov ortaya koyuyor. Kitabın kahramanı Ignatus'un modern çağ ile bağdaşmayan, kapitalizme direnen ütopik düşünce ve davranışları üzerinde düşünmeden geçemeyeceksiniz, eşcinseller ordusu, tembel fabrika işçileriyle devrim... Ignatus yaşadığı başından geçenleri o kadar büyütüyor, içinden çıkılmaz yapıyor ki, insanlık felaketiyle karşı karşıyaymışsınız gibi hissediyorsunuz. Annesi dahil herhangi bir varlığa sevgi duyduğu şüpheli, aşırı bencil. Kitap boyunca hissetiğim en kuvvetli duygu aslında her şeyin sorumlusu olarak annesini gördüğüydü.

Ancak 1980 yılında yayınlanabilen Alıklar Birliği Türkçe dahil 18 dile çevrildi.

Ödüller
ESERLERİ VE KATKIDA BULUNDUKLARI
2 ADET

      x

      6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.