Hakan Günday

Hakan Günday

Hakan Günday Kimdir?

“Sorarlarsa ‘ne yaptın bu dünyada?’ diye rahatça verebilirim yanıtını. Yalnız kaldım, kalabildim!'

Kinyas Ve KayraÜlkemizde yeraltı edebiyatı denince akla ilk gelen yazarlandan biri olan Hakan Günday, 29 Mayıs 1976’da Rodos’ta dünyaya geldi. İlköğrenimini Brüksel’de tamamlandıktan sonra Ankara’da Tevfik Fikret Lisesi’ni bitirdi. Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Fransızca Tercümanlık Bölümü’nde eğitimine başladı. Ertesi yıl Universite Libre de Bruxelles’in Siyasal Bilimler Bölümü’ne geçti. Daha sonra Ankara Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi’ne girdi.


Hakan Günday ilk romanı olan Kinyas ve Kayra’yı 2000 yılında üniversite öğrencisi olduğu dönemde bitirdi. Yazar, bu kitabı Nevzat Çelik’e ithaf etti.


Yazarın 2000 yılında yayınladığı Kinyas ve Kayra Türk yeraltı edebiyatında öncü kitaplardan biri olmuştu. İki çok eski arkadaşın 30 yaşlarına yaklaşırken Afrika’da, Amerika’da ve Türkiye’de son bulan macera dolu hayat hikayelerini anlatmaktadır. Bu kitap dizi ve filme uyarlanmaya çalışılmıştır.


Yazarın 2002’de yayımladığı ikinci romanı, yer altı edebiyatı türündeki Zargana’dır.Hakan Günday bu kitapta 12 yaşında evlatlık olduğunu öğrenince evden kaçan, dört kişinin tecavüzüne uğrayan ve tüm duygularını kaybeden Zargana adlı bir çocuğun öyküsünü anlatmaktadır.


Yazar 2003 yılında üçüncü romanı olan Piç kitabını yayınlamıştır. Yazar kitabını “Piçler , aşık oldukları kadınların kendilerini kendilerini kurtaracaklarını düşünür. Oysa hiçbir kadın dünyaya bir piçi kurtarmak gelmemiştir.” cümlesiyle anlatmıştır.


Yazarın karakter psikolojilerini ön plana çıkararak ele aldığı dördüncü romanı Malafa, 2005 yılında yayımlandı. Günday, bu kitapta bir kuyumcu dükkanında yaşanan satış raconlarını göstermektedir. Hakan Günday, bu kitabında kendine has üslubuyla düzen eleştirisi yapmaktadır. Malafa kitabı aynı zamanda tiyatro uyarlaması olarak sahnelenmiştir.


Yazarın beşinci kitabı olan Azil 2007 yılında yayımlanmıştır. Uyumsuzluğu, farklı bakış acısıyla, dahilik ve delilik arasında gidip gelen bir gencin sorgularıyla dolu bir kitaptır.Ziyan, Hakan Günday’ın altıncı romanıdır ve 2009 yılında yayımlanmıştır. Azil kitabının devamı niteliğindedir. Kitap, zorunlu askerlik temasını işlemektedir.


Hakan Günday’ın yedinci kitabı olan Az, 2011 tarihinde yayımlanmıştır. Hakan Günday bu romanında kendi üslubuyla çocuk şiddeti, hayatın şiddeti, psikolojik şiddet, hırsın şiddeti gibi çeşitli şiddet unsurlarını derin bir bakış açısıyla kurguya dökmüştür.


Yazarın 2013 yılında yayımlanan Daha adlı romanı Fransada düzenlenen Prix Medicis( Yabancı roman ) ödülünü kazanmıştır. Yazar aynı zamanda 2014 tarihinde Paris’te düzenlenen törende Türk-Fransız Edebiyat Ödülü’nün sahibi olmuştur.


Hakan Günday, başarılı edebiyat çalışmalarının yanında tiyatroya da ilgi duymaktadır. Dot Tiyatro Grubu’nda oyun yazarlığı yapmaktadır.Hakan Günday Eserleri ;

Kinyas ve Kayra (2000)

Zargana (2002)

Piç (2003)

Malafa (2005)

Azil (2007)

Ziyan (2009)

Az (2011)

Daha (2013)

ESERLERİ VE KATKIDA BULUNDUKLARI
11 ADET

      x

      6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.