Gürcan Yurt

Yazar resmi yok

Gürcan Yurt Kimdir?

1973 yılında Ankara'da doğdu, nüfusa 'Özgür Yurt' ismiyle kaydoldu ve 5 yaşına kadar bu ismi taşıdı. 12 Eylül öncesi olaylarının baskısı altında ismi 1978 yılında mahkeme kararıyla değiştirildi ve 'Gürcan Yurt' oldu. 1980-84 yılları arasında çocukluğunun bir kısmı Almanya'da geçti. 'İlk, orta ve lise' üçlüsünü vasat bir öğrenci olarak Ankara'da tamamladı.

İlk karikatürleri 1992'de Gırgır, Avni, Hıbır, Deli ve LeMan dergilerinde yayınlandı. 1997'de L-Manyak dergisinde Robinson Crusoe Cuma öykülerini yazıp çizmeye başladı. 1998'de Eşkişehir Anadolu Üniversitesi, İletişim Bilimleri Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümünden mezun oldu. Çeşitli reklam ajanslarında 3 yıl reklam yazarlığı yaptı. 1999-2000 kışında son yılların en soğuk kışı yaşanırken Türkiye'nin en soğuk noktalarından biri olan Sivas Temeltepe'de askerliğini yaptı, kafayı da orada üşüttü.

2001 yılında 'Cabbar Baba 0070' tiplemesini yaratarak, Cengiz Akın'ın çizdiği bu karakterin 2 yıl öykülerini yazdı. 2005 yılında genç mizahçı adaylarına profesyonellik yolunu açmak için LeMan PaF Takım'ını kurdu ve 2,5 yıl bu takımın antrenörlüğünü yaptı. 2007 yılında yayına başlayan aylık O-HAA dergisinin ve 2008'de yayına başlayan aylık KOALA dergilerinin editörlüğünü yaparak bu dergilerde yazıp çizmeye devam etti. Reklam Sanat Yönetmeni arkadaşı Volkan Hoşcan'la birlikte hazırladıkları Böyle Reklam Olur mu? kitabı 2009 yılında yayınlandı. Yine 2009'da Koala dergisinde sokak köpeği 'KÜPELİ' tiplemesinin öykülerini yazıp çizmeye başladı ve bu tipe dair bir de e-kitap hazırladı. Temmuz 2011'den itibaren haftalık Penguen dergisinde çizmeye başladı. Gürcan Yurt evli ve 'Özgür Yurt' adında bir oğlu var...

ESERLERİ VE KATKIDA BULUNDUKLARI
5 ADET

      x

      6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.