Giorgio Agamben

Yazar resmi yok

Giorgio Agamben Kimdir?

Giorgio Agamben (d. 22 Nisan 1942) günümüzde yaşayan bir İtalyan siyaset felsefesi düşünürü ve eğitimcisi. En önemli katkıları 'Homo sacer (kutsal insan)' ile 'istisna hali (state of exception)', 'notstand' kavramları üzerinde katkıları ile isim yapmıştır.

Agamben İtalya'da Venedik IUAV Üniversitesi'nde; Paris, Fransa'da Felsefe Uluslarası Koleji (Collège International de Philosophie)'nde ve Saas-Fee, İsviçre'de Avrupa Diploma-Üstü Okulu (European Graduate School)'nda profesörlük yapmaktadır. Daha önce 1988-1992'de İtalya'da Macerata Üniversitesi ve 1993-2000'de Verona Üniversitesi'nde üniversite assosiye profesörlük yapmıştır. Birleşik Amerika'da Kaliforniya Üniversitesi, Berkley'de ve Northwestern Üniversitesi, Evanston, İllinois'de ve Almanya'da Heinrich Heine Üniversitesi, Düsseldorf'da misafir profosörlük ve ilmi çalışmalar yapmıştır. Genova, İtalya'da Temmuz 2001'de G8 toplantısı için ortaya çıkan şiddetli protestolara ve buna önemli katkısı olan 'Kara Blok' ve 'Anarşist' adını taşıyan grupların protestolarının analizleri üzerinde şahsi felsefe görüşlerini yansıtmak üzere Get Rid of Yourself (Kendini Ortadan Kaldır) adlı bir sanat filminde de başrol oynamıştır.

Agamben 2006'da prestijli Charles Veillon Deneme Avrupa Ödülü (Prix Européen de l'Essai Charles Veillon) kazanmıştır.

ESERLERİ VE KATKIDA BULUNDUKLARI
12 ADET

      x

      6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.