George Lucas

George Lucas

George Lucas Kimdir?

George Lucas, Kaliforniya´da Medesto kasabasında 15 Nisan 1944´te doğdu. Genç yaşta, hediye edilen 9 mm´lik kamera ile ilk çekimlerini gerçekleştirir. Hediye edilen kamera, Lucas´ın hayalperest ve yaratıcı yönünü ortaya çıkartır. Ve sinema hayatında önemli bir yer tutmaya başlar. Film çekme hayalinin peşinden sürüklenen Lucas, San Fransisco Üniversitesi´nde İngilizce eğitimi aldıktan sonra, Los Angeles´taki Güney Kaliforniya Üniversitesi´nin sinema bölümüne kaydını yaptırır ve oradan 1966 yılında başarıyla mezun olur. Üniversitede, John Ford ve Orson Welles gibi önemli isimlerden etkilenen Lucas, 1 yıl sonra 'Finian´s Rainbow filminde Coppola´nın asistanlığını yaptı. 1969 yılında Ford Coppola ve George Lucas, San Francisco eyaletinde bağımsız bir prodüksiyon şirketi kurdular: American Zoetrope. İkilinin ilk projeleri, Lucas´ın yönettiği, Coppola´nın yapımcılığını üstlendiği, 1970 yapımı 'THX 1138' idi. Amerikan Film Enstitüsü´nün Tüm Zamanların En İyi 100 Filmi sıralamasında yeralan ve 60´lı yılların eğlence anlayışına nostaljik bir bakış atan American Graffiti, ikinci Coppola-Lucas filmi oldu. American Graffiti, En Film Oscar´ı dahil, 5 dalda Akademi´de aday gösterildi.

20th Century Fox ile yaptığı görüşmeler sonucu, Fox´u yeni projesine 9 milyon dolar yatırmaya ikna etti. Yıl 1977. Tüm zamanların en başarılı ve en çok kazandıran filmini, Star Wars´ı hem yazıp hem de yönetmeniliğini üstlendi. Elde ettiği hasılat o yıllar için muazzamdı 200 milyon dolar. Elde edilen bu ticari başarının devamında, ''Empire Strikes Back' ve ''Return Of Jedi'' geldi. Bu filmin jeneriğinde adı yönetmek olarak anılmadı. 1977 yazında Lucas, beklenmeyen bir açıklamayla yönetmenliği bıraktığını, sadece yapımcı olarak devam edeceğini söyledi.

1980'li yıllarda yakın dostu Steven Spielberg ile Indiana Jones üçlemesini ele aldı. Lucas´ın kariyerinin ilk döneminde Francis Ford Coppola ne kadar büyük rol oynadıysa, ILM´i kurduktan sonra da Steven Spielberg, onun sinema kariyerinde aynı rolü oynamıştır. Filmlerden elde ettiği başarı yanında, Lucas´ın en büyük başarılarından biri de kurduğu özel efekt şirketi Industrial Light and Magic´in Amerika´da efekt konusunda bir numara olmasıdır.

ESERLERİ VE KATKIDA BULUNDUKLARI
1 ADET

      x

      6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.