Funda Danışman

Funda Danışman

Funda Danışman Kimdir?

Mitolojimiz hakkındaki ilk sistemli eserlerin sahibidir. Türk dünyasının ortak malı olan ya da farklı versiyonlarla Türk memleketlerinde yaşamakta olan destanlarımız, masallarımız, hikâyelerimiz ve türkülerimiz onun sayesinde ortak bir anlatım çerçevesinde buluşmuştur.

1958 yılında Azerbaycan'da doğar. 1984 yılında Azerbaycan Yabancı Diller Enstitüsü Fransız-İngiliz Dili Bölümü'nü üstün başarıyla ve yüksek lisans derecesi alarak bitirir. 1990 yılında Özbekistan Bilimler Akademisinin Dil ve Edebiyat Enstitüsünde doktora tezini savunarak 'Doktor of Philosophie' unvanını alır.

1990-2 yılları arasında Azerbaycan Bilimler Akademisi'nin Edebiyat Enstitüsü'nde ilmî araştırmacı olarak çalışır. 1993-5 yıllarında Ortak Türk Edebiyatı Bölüm başkanlığı görevini yapar. 1993 yılında baş ilmî işçi (doçent) unvanı kazanır. 1995-9 yılları arasında Dede Korkut Ansiklopedisi hazırlama kurulunda başkan yardımcılığı ve yazarlık görevlerini yürütür. Yapmış olduğu çalışmalardan dolayı 1995 yılında Azerbaycan Yazarlar Birliği'ne üye seçilir ve halen Yazarlar Birliği'nin üyesidir. 1997 yılında üst aşama doktora tezini savunarak Filoloji İlimler Doktoru (Profesör) olur. Azerbaycan'da ve dünyanın çeşitli ülkelerinde yayınlanmış on iki kitabı mevcuttur. 1999 yılının sonlarından beri Gaziantep Üniversitesi'nde çalışmaktadır.

Fuzuli Bayat, araştırmacılığı, bilim adamlığı, zekâsı ve inancıyla tarihin eski dönemlerinden başlayarak günümüze kadar irfanla yoğrulan eserlerimizi hatırlatmış, mitolojimizi yeni bir bakış açısı çerçevesinde diriltmiştir. Bayat, takipçilerine işlemeleri ve izlemeleri gereken birçok yollar çizmiştir.

ESERLERİ VE KATKIDA BULUNDUKLARI
1 ADET

      x

      6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.