Erol Göka

Yazar resmi yok

Erol Göka Kimdir?

1959 yılında Denizli'de doğdu. Ortaöğrenimini 'parasız yatılı' olarak Aydın'da tamamladı. 1983'te 'Tıp Doktoru', 1989 yılında 'Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı', İzmir'de tamamladığı askerlik görevinin ardından 1992 yılında 'Doçent' olmaya hak kazandı. 1998'de Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Psikiyatri Kliniği Şefi oldu. 2010 yılı başında Konya Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilimdalı'na 'Profesör' olarak atandı.

Psikiyatrinin birçok alanında yapılan bilimsel çalışmalarda yer almasına rağmen ilgisi, daha çok psikiyatrinin sosyal bilimlerle ve felsefe ile kesişim noktalarında yoğunlaşmıştır. İnsanın dinamik özelliklerine ve grup-varlığına olan ilgisi onu psikodinamik yönelimli klinik uygulamalara ve grup psikoterapilerine yöneltmiştir. Bu nedenle bilimsel çalışmaları ve klinik deneyimleri daha çok bu alanlardadır. Psikiyatrinin sosyal bilimlerle ve felsefeyle olan kesişim noktalarıyla ve psikoterapilerle ilgili çok sayıda toplantıda konuşmacı ve özel davetli konferansçı olmuştur. Türkiye Günlüğü ve Türkiye Klinikleri Psikiyatri dergilerinin yayın; birçok tıp ve beşeri bilimler alanındaki derginin danışma kurullarında bulunmaktadır.

Mesleki alanda yayınlanmış kitapları arasında öne çıkanları 'Psikiyatri ve Felsefe', 'Felsefe ile Psikiyatri', 'Hayatın İçinde Psikiyatri', 'Varoluşun Psikiyatrisi'dir. Psikiyatri uygulamalarının deneyimi ve felsefi ilgilerinin sonucu olarak ortaya çıkan görüşlerini Hayata ve Aşka, Kadınlar, Erkekler, Âşıklar, Ölme kitaplarında toplamıştır.

Büyük grupların davranışlarının dinamiklerine ve tarihsel kökenine yönelik çabasının ürünü olan İnsan Kısım Kısım: Topluluklar, Zihniyetler, Kimlikler adlı kitabının yanı sıra Türklerin tarih boyunca değişmeyen tutumlarını anlamaya yönelik araştırmalarını Türk Grup Davranışı adı altında 2006 yılında yayınlamıştır. Bilimsel ve toplumsal çevrelerin yoğun ilgisini çeken ve birçok özgün görüşü barındıran bu çalışma, çok verimli tartışmalara neden olmuştur ve olmaktadır. Türk Grup Davranışı kitabı nedeniyle Göka, Türkiye Yazarlar Birliği '2006 yılı Yılın Fikir Adamı Ödülü'ne layık görülmüştür. Erol Göka, Türk Grup Davranışı adı altında başlattığı ve halen süren çalışmalarını kitaplaştırmaktadır. Türklerin Psikolojisi, Türklerde Liderlik ve Fanatizm ve Türk'ün Göçebe Ruhu bunlardandır.

Mesleki alanın yanı sıra düşünce dünyasını da ilgilendiren konularda birçok kitap yazmış; toplum psikolojisiyle ilgili bir otorite olarak tanınması nedeniyle görsel ve yazılı medyada gerek sunucu gerek konuşmacı olarak defalarca yer almış; üniversiteler, sivil toplum örgütleri ve resmi kurumlarca toplantılara davet edilmiştir. Erol Göka, 2008 yılında, 'ilmi çalışmalarıyla Türk milletinin ufkunu açan eserler ortaya koyması' dolayısıyla, 'Ziya Gökalp/ Türk Ocakları İlim ve Teşvik Armağanı'na layık bulunmuştur.

ESERLERİ VE KATKIDA BULUNDUKLARI
16 ADET

      x

      6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.