Dan Brown

Dan Brown

Dan Brown Kimdir?

“Yanlış anlaşılmalar güvensizliğe sebep olur.”

Da Vinci Şifresi, Dan BrownMacera romanların en sevilen yazarlarından olan Dan Brown, 22 Haziran 1964 tarihinde Amerika’nın New Hampshire eyaletinde dünyaya geldi. Dan Brown, lise yıllarında müzikle ilgiliydi; çünkü hayattaki tek amacı albümleri çok satan başarılı bir müzisyen olmaktı. Okulda müzik kulübüne katıldı.


Amherst Üniversitesi’nde İngilizce ve İspanyolca eğitimi aldı. İspanya’da Sevilla Üniversitesi’nde Leonardo Da Vinci’nin Son Akşam Yemeği slaytı önünde bir hocanın açıklamalarını dinledi. Bu ders ona Da Vinci Şifresi kitabı için ilham kaynağı olacaktı.


Brown, 1991’de Los Angeles’a taşındı ve buradaki Beverly Hills Hazırlık Okulu’nda İspanyolca öğretmenliği yapmaya başladı. Burada ilerde eşi olacak Blythe ile tanıştı. Blythe aynı zamanda Dan Brown’ın menajerliğini üstlenmişti. Bu sayede “Melekler ve Şeytanlar” adlı albümünü ortaya çıkardılar; ancak albüm hiç ilgi görmedi. Tek yararı, Dan Brown'ın sonradan yazacağı bir romanın ismi olmasıydı.


Dan-Blythe çifti, müzikle uğraşmaya devam ediyorken birkaç kitap da yazdılar. Mizahi bir dille yazılmış “Sakınılacak 187 Erkek”, “Duygusal İlişkilerde Öfkeli Kadının Hayatta Kalma Rehberi”... Kitaplar ilgi görmedi.


Bir gün Dan Brown’ın ve eşinin öğretmenlik yaptığı okula iki gizli servis ajanı geldi, dönemin Amerikan Başkanı Clinton hakkında uygunsuz içerikte mail yazıp arkadaşına gönderen bir öğrenciyi soruşturuyorlardı. Çocuğun yazdıklarında ciddi olup olmadığını öğrenmek istiyorlardı. Bu olay, Dan Brown’a ilk romanı Dijital Kale için ilham kaynağı oldu.


İnternet, o yıllarda yaygınlaşmaktaydı ve bu konuda bir kitap yazmak için en uygun zamandı. Nitekim Dan Brown kitabı yazdı ve kitap yayımlandıktan sonra etkileyici bir başarı elde etti. Dijital Kale, Ulusal Güvenlik Teşkilatı ile halkın arasındaki mahremiyet durumunu ele alıyordu.Dan Brown 2001’de yayınladığı ikinci romanı, İhanet Noktası ile teknolojinin halktan gizlenen yanları, güvenlik ve ahlak temalarını işledi ve şanını ikiye katladı.


Dan Brown’un babası matematik profesörü, annesi ise ilahiyat müzisyeniydi. Bu, dinin ve bilimin bir arada yaşadığı bir ailede büyüyen Dan Brown’ın edebiyat hayatındaki en önemli etkendi ve ilham kaynağıydı. Melekler Ve Şeytanlar adlı kült eserin ortaya çıkma nedeni buydu. Yazarın bu kitabı, din ve bilim kurumlarının arasında geçen mücadeleyi anlatıyordu.


Melekler ve Şeytanlar’ın devamı niteliğindeki Da Vinci Şifresi’yle bugünkü ününe ulaşan Dan Brown, kitabın müthiş bir satış başarısı yakalaması bir yana büyük tartışmaları da beraberinde getirmişti.


Dan Brown’ın bir sonraki kitabı Kayıp Sembol, mason temasını işlemişti.


Dan Brown’ın 2013’de yayımladığı Cehennem adındaki kitabındaki olayların bir kısmı İstanbul’da geçmekteydi.


Dan Brown Melekler ve Şeytanlar, Da Vinci Şifresi, Kayıp Sembol ve Cehennem kitaplarını Robert Langdon serisi olarak adlandırmıştır. Bu serinin baş karakteri tıpkı, Agatha Christie’nin Hercule Poirot’su olduğu gibi, Robert Langdon’dur.


Sinemaya uyarlanan Melekler ve Şeytanlar , Cehennem , Da Vinci Şifresi kitaplarının ikonik karakteri Robert langdon rolünü usta oyuncu Tom Hanks canlandırmıştır.


Dan Brown Eserleri:


Romanları ;

Dijital Kale (1998)

İhanet Noktası (2001)


Robert Langdon Serisi Kitapları ;


Melekler ve Şeytanlar (2000)

Da Vinci Şifresi (2003)

Kayıp Sembol (2009)

Cehennem (2013)

Sinemaya uyarlanan Kitapları ;Melekler ve Şeytanlar

Cehennem

Da Vinci Şifresi

ESERLERİ VE KATKIDA BULUNDUKLARI
16 ADET

      x

      6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.