Christopher Caudwell

Yazar resmi yok

Christopher Caudwell Kimdir?

Gerçek adı Christopher St. John Sprigg olan Christopher Caudwell, 1907 yılında İngiltere'de Putney'de doğdu. On beş yaşına gelmeden okulu bırakan Caudwell, Yorkshire Observer'da muhabir olarak çalışmaya başladı. Daha sonra Londra'ya dönüp ticari bir gazete olan British Malaya'yı çıkarttı. Kardeşiyle beraber bir havacılık yayınları şirketi kurdu ve teknik dergilerden birini yönetti. Bu arada sonsuz değişken bir vites icat etti. Bu buluşu Automobile Engineering'de yayımlandı. Havacılık üstüne beş kitap, yedi detektif hikâyesi yayımladı, bazıları basılan birçok kısa öykü, şiir ve oyun yazdı. 1935' te ilk ciddi romanı This My Hand'i yayımladı. Görüşleri değişmeye başlayınca Poplar'a taşınarak emekçi sınıfla yakın ilişki kurdu ve Halk Cephesi'ni incelemek için Paris'e gitti. Bir yandan da yazılarına devam ediyordu. Yanılsama ve Gerçeklik'i (Payel, 1980), Ölen Bir Kültür Üzerine İncelemeler denemelerini ve The Crisis in Physics'i (Fiziğin Bunalımı) yazdı. Bu arada İspanya İç Savaşı patlayınca Uluslararası Tugay'a katılarak çarpıştı. 12 Şubat 1937'de Jarama Nehri Çarpışmasında öldürüldü.

Eserlerinden Yanılsama ve Gerçeklik İspanya'ya gittiği sırada baskıdaydı. Ölen Bir Kültür Üzerine İncelemeler I ilk kez 1938'de yayımlandı. Şiirleri ve The Crisis in Physics 1939'da, Ölen Bir Kültür Üzerine İncelemeler'deki görüşlerini daha ince ve ayrıntılı olarak yazdığı Ölen Bir Kültür Üzerine İncelemeler II ise ancak on bir yıl sonra 1949'da yayımlandı.

ESERLERİ VE KATKIDA BULUNDUKLARI
2 ADET

      x

      6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.