Alev Alatlı

Alev Alatlı

Alev Alatlı Kimdir?

Alev Alatlı

Bilim ve edebiyat alanında Türkiye’de örnek gösterilen kadınlar arasında yer alan Alev Alatlı, engin birikimi ve yaptığı öncü çalışmalarla adından söz ettiriyor. Akademik ve yazınsal çalışmalarının yanı sıra sivil toplum çalışmalarıyla da öne çıkan Alatlı; felsefeden ilahiyata ve dilbilime kadar birçok alanda Türkiye’nin öne çıkan usta isimleri arasında yer alıyor. 

Öğrenme Tutkusundan Öğretme İnceliğine

1944 yılında İzmir’de doğan Alev Alatlı, ilkokul öğrenimine Ankara’da başladı. Babasının subaylık görevi nedeniyle, ilkokul öğrenimini Erzurum’da tamamladı. Ardından ortaokula yine Ankara’da başlayan Alatlı, babasının Japonya’nın başkenti Tokyo’ya atanması üzerine lise öğrenimini Tokyo’da tamamladı. Ardından Türkiye’ye dönerek Ortadoğu Teknik Üniversitesi Ekonomi-İstatistik bölümünde lisans öğrenimi gördü. Alatlı, öğrenimine devam etmek için Amerika’ya giderek Tennessee Nashville’deki Vanderbilt Üniversitesi’nde yüksek lisans yaptı. Doktora öğrenimini ise Amerika’daki Dartmouth College’de felsefe ve ilahiyat üzerine yaptı.

1974’te Türkiye’ye dönen Alatlı, İstanbul Üniversitesi’nde İktisat Fakültesi’nde öğretim görevlisi ve Devlet Planlama Teşkilatı’nda kıdemli ekonomist olarak görev aldı. Öte yandan California Üniversitesi (Berkeley)’nin yürüttüğü ortak psiko-dilbilim çalışmalarının Türkiye ayağını üstlendi. Cumhuriyet gazetesinin yayımladığı Bizim English dergisini çıkaran Alatlı, aynı zamanda Yazarlar Kooperatifi’nde de Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olarak yer aldı. Alatlı, 1984 yılından itibaren ise yazı çalışmalarına ağırlık verdi. 

Alev Alatlı’nın En Sevilen Kitaplarını Kaçırmayın!

1986’da Filistin davasını duyurmak üzere yaptığı çalışmalar ile Özgürlük Madalyası alan yazar, 1987’de Yazarlar Birliği tarafından verilen Roman Ödülü’nü kazandı. 2006 yılında Rusya’da Mihail Aleksandroviç Şolohov 100. Yıl Edebiyat Ödülü’ne layık görüldü. 2014’te ise Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü’nü almaya hak kazanan Alatlı’nın, Bülent Ecevit ve Süleyman Demirel üniversitelerinden de fahri doktorası bulunuyor.

Alev Alatlı, Nasihatname adı altında kaleme aldığı son kitapları Fesüpanallah! ve Hafazanallah! ile yaşam birikimini akıcı bir dille okurlarına aktarıyor. Yazarın 2019 yılında okurlarıyla buluşan kitapları, bu kategoride sizi bekliyor. Alev Alatlı’nın zengin kişiliği ve hayata dair kayda değer görüşleri hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için geç kalmayın! 

 

ESERLERİ VE KATKIDA BULUNDUKLARI
18 ADET

      x

      6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.