Aksu Bora

Aksu Bora

Aksu Bora Kimdir?

1986 Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümü mezunu. 1998 yılında Hacettepe Üniversitesi Antropoloji Bölümü'nde Türk Modernleşmesinde Annelik Kimliğinin Dönüşümü başlıklı yüksek lisans, 2004 yılında yine aynı bölümde Ücretli Ev Hizmetleri Bağlamında Kadın Öznelliğinin İnşası başlıklı doktora tezlerini tamamladı. 1994-2008 yılları arasında Ankara Üniversitesi Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi'nde çalıştı. 1997 yılından itibaren Ankara Üniversitesi Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı'nda Kültürün Cinsiyeti ve Türkiye'de Eşitlik Politikaları ve Feminizm başlıklı dersler verdi.

Yoksulluk Halleri/Türkiye'de Kent Yoksulluğunun Toplumsal Görünümleri (Necmi Erdoğan vd. ile birlikte, 1. Baskı Demokrasi Kitaplığı 2002, 2. Baskı İletişim Yayınları 2007), Kadınların Sınıfı (İletişim Yayınları, 2005), Sıcak Aile Ortamı/Türkiye'de Kadınlar ve Erkekler (İlknur Üstün ile birlikte, TESEV Yayını, 2005), Cumhuriyette Çocuktular (Mine Tan vd. ile birlikte, Boğaziçi Üniversitesi Yayını 2007) isimli kitapları, çok sayıda makalesi, kitap çevirileri ve kitap tanıtım yazıları var. Ayrıca toplumsal cinsiyet duyarlılığı, yerel siyaset, cinsiyet eşitliğinin bütün politikalar içinde gözetilmesi, kadınlarla grup çalışması gibi konularda eğitim kitapçıkları ve rehberler hazırladı.

Üç aylık feminist teori ve politika dergisi Amargi'nin yayın kurulu üyesi. Boğaziçi Üniversitesi Sosyal Politika Forumu Danışma Kurulu üyesi. Halen Abant İzzet Baysal Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde çalışıyor. Evli, bir oğlu var.

ESERLERİ VE KATKIDA BULUNDUKLARI
11 ADET

      x

      6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.