Ahmet Midhat Efendi

Yazar resmi yok

Ahmet Midhat Efendi Kimdir?

Ahmet Midhat Efendi

Türk edebiyatının gelmiş geçmiş en üretken yazarlarından Ahmet Midhat Efendi, çeşitli türlerde yazdığı toplam 200’ü aşkın eseriyle “yazı makinesi” lakabının hakkını veriyor. Tanzimat Devri Türk Edebiyatı’nın her iki döneminde de eser veren sanatçı, Türk yazınına yön veren aydınlar arasında yer alıyor.

Unutulmaz Bir Aydının Yükselişi

1844 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Ahmet Mithat Efendi, rüştiye öğrenimini 19 yaşındayken tamamlayarak Rusçuk’ta devlet memurluğuna atandı. Meslek hayatının ilk yıllarında, çalışkanlığı sayesinde Midhat Paşa’nın övgüsünü kazanarak ikinci adını aldı. Bu süreçte Fransızcasını da ilerleten Ahmet Midhat Efendi, 22 yaşındayken çevirmenlik yapmak üzere Sofya’ya yerleşti.

Sofya’da yaşadığı üç yıllık zaman diliminde bir süre Tuna Gazetesi’nin başyazarlığını yapan sanatçı, sonrasında Bağdat’a gitti. Bağdat’ta ise resmi vilayet gazetesi olan Zevra’nın ve vilayet matbaasının müdürlüğünü yaptı. Ahmet Midhat Efendi, bir ders kitabı olarak yazdığı Hece-i Evvel adlı ilk eserini de Bağdat’ta kaleme aldı.

Yazmaya Adanan Bir Ömür

1871’de, 37 yaşına geldiğinde İstanbul’a dönerek kendi matbaasını kuran Ahmet Midhat Efendi, sonrasında tüm ömrünü yazmak ve öğretmek üzerine kurguladı. Önce Devir ve Bedir gazetelerini çıkaran yazar, sonrasında ise Dağarcık ve Kırkambar dergilerini yayına hazırladı. Bunun yanı sıra romandan makaleye, tiyatrodan hukuka, ziraatten felsefeye ve gezi yazılarına kadar pek çok türde eser verdi. Sanatçı, Türk edebiyatında birçoğu ilk olan yapıtlarıyla, dönemine ve günümüze ışık tutmaya devam ediyor.

Ahmet Midhat Efendi’nin En Sevilen Kitaplarını Kaçırmayın!

Halka yakın üslubuyla döneminde fark yaratan ve bugün dahi en çok benimsenen yazarlar arasında yer alan Ahmet Mithat Efendi, “Sanat toplum içindir.” fikrinin en güçlü savunucularından biri olarak öne çıkıyor. Halk için roman akımının başlatıcısı, ilklerin yazarı ve hace-i evvel Ahmet Midhat Efendi’yi daha yakından tanımak için geç kalmayın. Yazarın, Felatun Bey Ve Rakım Efendi, Müşahedat gibi eserlerini eğer hala okumadıysanız hemen şimdi sipariş verin, siz de Yeni Türk Edebiyatı’nın temellerine yolculuk yapmanın tadını çıkarın!

 

ESERLERİ VE KATKIDA BULUNDUKLARI
9 ADET

      x

      6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.