idefix’te Satış Yapın
1500 TL ve Üzeri Alışverişlerde Worldcard'a 7 Taksit ve 200 TL'ye Varan Worldpuan Hediye!
product image

Ürünün Diğer Satıcıları (2)

  • Ürün Açıklaması
  • Ürünün Özellikleri
  • Kampanyalar
  • İptal İade Koşulları
  • Taksit Bilgileri
  • Ürün Değerlendirmeleri (19)
  • Soru ve Cevap (0)

Doğu-Batı sentezinin gölgesinde kalabalığın içindeki yalnızlarla tanışmak ister misin? Türk edebiyatının önemli isimlerinden biri olan Peyami Safa, Yalnızız adlı yapıtında aynı evde yaşamalarına rağmen birbirini anlamayan, farklı düşünen ve farklı hisseden bireyleri eserinin kahramanları yapıyor. Kendini yalnız hisseden aile bireyleri üzerinden bir toplumu resmeden Peyami Safa, özellikle Batılılaşma hareketinden sonra ortaya çıkan farklılıkları son derece etkili bir şekilde anlatıyor. Batılılaşma hareketinin ardından kimliğini arayan kalabalıkların yalnızlaşma sürecine mercek tutan Peyami Safa, dönemin toplumunun en net fotoğrafını çekiyor. Aynı zamanda sıra dışı bir kurgu sunan Safa, okuyucularına unutulmaz bir eser vadediyor. Yalnızız bu yönüyle tüm roman okurlarına hitap etmeyi başarıyor.

 

"Yalnızız" adlı kitabı neden okumalısınız?

Peyami Safa imzası taşıyan ve Türk edebiyatının önemli eserleri arasında bulunan Yalnızız, II. Dünya Savaşı'nın sonlarında Yeşilköy'de geçiyor. Safa, eserinde yer verdiği ruh-beden, Doğu-Batı, idealizm-materyalizm, madde-mana kavramlarının ve çatışmalarının üzerine Samim karakterinin aracılığı ile ütopik bir dünya kuruyor. Simeranya adı taşıyan bu ütopik ülkede ideal bir yaşam alanı sunuluyor. Samim içinde bulunduğu dünyadan ne zaman sıkılsa soluğu Simeranya'da alırken sevgilisi Meral ise bir yanıyla Samim'in fikirlerine değer verirken diğer yanıyla özenti bir hayata ve Batılı olma hevesine kapılıyor. Ruhunu arayan toplumu karakterler üzerinden resmeden Peyami Safa, engin ruh tahlilleriyle de etkileyici bir eser sunuyor. Dönemin Türkiye'sine yakından bakmak ya da satır aralarında kaybolacağınız sarsıcı bir eser okumak istediğinizde Peyami Safa'nın Yalnızız adlı yapıtını okuyabilirsiniz.

 

Bunları biliyor muydunuz?

Peyami Safa'nın Yalnızız adlı eserinin ilk olarak Yeni İstanbul gazetesinde yayımlandığını biliyor muydunuz? Eser gazetede, 11 Eylül 1950-20 Aralık 1950 tarihleri arasında, 286-385 numaralı sayılarda yer alır. 1951 yılına gelindiğinde ise Nebioğlu Yayınevi tarafından 343 sayfa olarak kitap hâline getirilir ve okuyucularla buluşturulur. Kitabın ilk baskısında "Prolog" isimli bir bölüm yer alır. Bu bölüm sonraki baskılarda ise Peyami Safa'nın isteği doğrultusunda çıkarılır. Üç ana bölümden oluşan Yalnızız adlı yapıt aynı zamanda yazarın son romanı olma özelliği taşır. Eser, Hüseyin Sorgun tarafından uyarlanarak tiyatro sahnesine de taşınır ve farklı bir formda bu kez izleyicilerin karşısına çıkar. Eserin günümüzdeki baskısı Ötüken Neşriyat tarafından yayımlanır.

 

Bu kitabı sevenler için diğer önerilerimiz

Türk edebiyatının önde gelen isimlerinden Peyami Safa'nın Yalnızız adlı yapıtı ilginizi çektiyse sizin için başka önerilerimiz bulunuyor. Yine Peyami Safa imzası taşıyan ve yazarın hayatından esintiler sunan Dokuzuncu Hariciye Koğuşu'nu okuyabilirsiniz. Dilerseniz güçlü bir şekilde Doğu-Batı çatışmasını irdeleyen Fatih Harbiye'ye de göz atabilirsiniz.

Neden idefix?

Kolay İade
Kolay İade

Siparişinizi teslim aldığınız tarihten itibaren 14 gün içinde iade edebilir, iade sürecinin tamamlanmasının ardındansa ödemenizi hızla geri alabilirsiniz.

Müşteri Odaklı Deneyim
Müşteri Odaklı Deneyim

Kullanıcı dostu ara yüzümüz tüm ihtiyaçlarınıza eksiksiz yanıt verebilmek için tasarlandı. Deneyiminizi uçtan uca kusursuz kılmak adına çağrı merkezimiz ve canlı destek hattımızla ihtiyaç duyduğunuz her anda yanınızdayız!

Hızlı ve Sorunsuz Teslimat
Hızlı ve Sorunsuz Teslimat

Siparişlerinizin bir an önce ulaşması için sabırsızlandığınızın farkındayız. Sunduğumuz farklı teslimat seçenekleri arasından size en uygununu belirlemeniz, siparişinizi olabildiğince çabuk veya dilediğiniz zaman aralığında sorunsuz bir biçimde teslim etmemiz için yeterli.