idefix’te Satış Yapın
Worldcard'a 8 Taksit ve 200 TL'ye Varan Worldpuan Hediye!
product image

Ürünün Diğer Satıcıları (7)

  • Ürün Açıklaması
  • Ürünün Özellikleri
  • Kampanyalar
  • İptal İade Koşulları
  • Taksit Bilgileri
  • Ürün Değerlendirmeleri (37)
  • Soru ve Cevap (1)

İletişim Yayınları Tehlikeli Oyunlar - Oğuz Atay

Postmodern Türk edebiyatının en güçlü temsilcisi olarak görülen Oğuz Atay'ın ikinci kitabı olan Tehlikeli Oyunlar eseri, Hikmet Benol isimli bir adamın yaşamını konu ediniyor. İlk defa 1973 yılında yayımlanan ve yazıldığı dönemden günümüze kadar çokça konuşulan roman türündeki eseri genç yaşlı herkes okuyabilir. Leyla ile Mecnun ve Poyraz Karayel gibi popüler dizilerde de gördüğümüz Tehlikeli Oyunlar kitabında sizi neler beklediğinden kısaca bahsedelim.

 

"Tehlikeli Oyunlar" adlı kitabı neden okumalısınız?

Tehlikeli Oyunlar kitabının baş karakteri olan Hikmet Benol, okurun karşısına yeni boşanmış ve mutsuz bir adam olarak çıkıyor. İçinde bulunduğu bu durum onu ruhsal bunalımlara sürüklüyor ve yeni yaşantısına uyum sağlayamayan karakterimizin birbirinden ilginç düşüncelerine şahit oluyorsunuz. Bu nedenle kitapta sık sık iç hesaplaşmalar yer alıyor. Oğuz Atay, Hikmet Benol'un düşüncelerini o kadar güzel aktarıyor ki yazılanın düş mü gerçek mi olduğuna karar veremiyorsunuz. 479 sayfadan oluşan kitapta karakterimiz sık sık albayına seslenerek okuyucuyu hayal ve gerçeğin kıyasıya çatıştığı uçsuz bucaksız düşüncelerine çekiyor. Birçok yerde geçen, âdeta kült bir ifade olan "Albayım" hitabının karaktere ifade ettiği anlamı kavramak, Hikmet Benol'un iç dünyasına ve tehlikeli oyunlarına yolculuk etmek için bu kitabı okumanızı tavsiye ederiz.

 

Bunları biliyor muydunuz?

Oğuz Atay, 1970’te TRT’nin Roman Ödülü’nü kazanan Tutunamayanlar’dan sonra bir söyleşide Tehlikeli Oyunlar kitabından bahseder. 30-40 sayfa kadar yazdığı yeni kitabının adının Tehlikeli Oyunlar olacağını da bu söyleşide ifade eder ve yeni romanın kahramanı olan Hikmet Benol'u tanıtır. Eserin İletişim Yayıncılık tarafından ilk baskısı 2000 yılında yapılır. 2009 yılında Seyyar Sahne adlı tiyatro topluluğu tarafından tiyatro oyununa uyarlanarak sahnelenir. Oğuz Atay, Hikmet Benol'u yaratırken birçok kaynaktan esinlenir. William Shakespeare'in Hamlet'i ve İncil’deki kutsal üçlü (Teslis inancı) bunlardan sadece ikisini oluşturur. Hikmet, Kutsal Üçlü'den İsa figürünü temsil eder. Teslis inancındaki Tanrı ve Meryem Ana’yı andıran figürler de Hikmet’le aynı gecekonduda yaşayan Albay ve Nurhayat Hanım karakterleri olur. Oğuz Atay'ın, sadece karakterleri oluştururken değil, eseri oluştururken de birçok kitaptan ve kaynaktan etkilendiği söylenir. Bunların başında James Joyce’un Ulysses’i ve Vladimir Nabokov’un Solgun Ateş kitapları gelir.

 

Bu kitabı sevenler için diğer önerilerimiz

Tehlikeli Oyunlar'ı okuduktan sonra, Oğuz Atay'ın ilk kitabı olan Tutunamayanlar eserini, yazarın tek tiyatro eseri olan Oyunlarla Yaşayanlar'ı, tüm öykülerini topladığı Korkuyu Beklerken'i, Oğuz Atay’ın hocasını anlattığı Bir Bilim Adamının Romanı'nı, ölümünden sonra yayımlanan ve anılarının yer aldığı Günlük'ünü ve Oğuz Atay'ın tamamlanmamış romanı olan Eylembilim'i okumanızı öneririz.

 

Katkıda Bulunanlar
Yazar:Oğuz Atay
Önsöz Yazarı:Cevat Çapan

Neden idefix?

Kolay İade
Kolay İade

Siparişinizi teslim aldığınız tarihten itibaren 14 gün içinde iade edebilir, iade sürecinin tamamlanmasının ardındansa ödemenizi hızla geri alabilirsiniz.

Müşteri Odaklı Deneyim
Müşteri Odaklı Deneyim

Kullanıcı dostu ara yüzümüz tüm ihtiyaçlarınıza eksiksiz yanıt verebilmek için tasarlandı. Deneyiminizi uçtan uca kusursuz kılmak adına çağrı merkezimiz ve canlı destek hattımızla ihtiyaç duyduğunuz her anda yanınızdayız!

Hızlı ve Sorunsuz Teslimat
Hızlı ve Sorunsuz Teslimat

Siparişlerinizin bir an önce ulaşması için sabırsızlandığınızın farkındayız. Sunduğumuz farklı teslimat seçenekleri arasından size en uygununu belirlemeniz, siparişinizi olabildiğince çabuk veya dilediğiniz zaman aralığında sorunsuz bir biçimde teslim etmemiz için yeterli.