idefix’te Satış Yapın
Uygulamaya Özel 200 TL Üzeri Alışverişlerinizde Kargo Bedava !
product image
  • Ürün Açıklaması
  • Ürünün Özellikleri
  • Kampanyalar
  • İptal İade Koşulları
  • Taksit Bilgileri
  • Ürün Değerlendirmeleri (4)
  • Soru ve Cevap (0)

Tarihin en önemli medeniyetlerinden Sümerlerin diyarına doğru uzun bir yolculuğa çıkmaya hazır mısınız? Tarihte, Sümerler alanında önemli bir boşluğu dolduran bu eser, arkeolojik kalıntılar ve yazılı metinler ışığında okurları aydınlatıyor. Gelin, büyük bir emekle Samuel Noah Kramer'in yazıya aktardığı Tarih Sümer'de Başlar eserinin içeriğinden kısaca bahsedelim.

 

"Tarih Sümer'de Başlar" adlı kitabı neden okumalısınız?

Samuel Noah Kramer'in Sümerleri konu alan kitabı Sümerlerin siyasi, sosyal, kültürel, ekonomik ve askerî yönleriyle ilgili geniş bilgiler içeriyor. Kil tabletler üzerine çivi yazısını kullanan Sümerler her türlü bilgiyi kaydederek bu bilgilerin günümüze ulaşmasını sağlıyor. Tarih Sümer'de Başlar kitabı, bu tabletlerden hangi destanların Sümerlere ait olduğunu, şehir devletlerinden oluşan yapılanmaları nasıl sağladıklarını, hangi yönetim biçimini benimsediklerini ve yönetim anlayışlarında meclislerin önemini kaleme alıyor. Bunların yanı sıra, Sümer toplumunun sınıf yapısı, dinî inanışlarını şekillendiren unsurlar, çok tanrılı din çerçevesinde Sümer tanrıları ve tanrıların özellikleri, Sümerler açısından mitoloji, tarım-hayvancılık gibi geçim kaynaklarının bu toplumdaki yeri, hangi alanlarda ilklere imza attıkları ve halkın günlük yaşamına dair aklınıza gelebilecek, her alanda okurlar için önemli bilgiler içeriyor. Yazar anlatımında o kadar akıcı ve anlaşılır bir dil kullanıyor ki âdeta okurları tarihe bağlıyor. Bu bilim dalıyla ilgilenmeyenleri dahi kendine çeken kitap, yazarın güçlü üslubuyla inşa ediliyor. Çok severek okuyacağınızdan emin olduğumuz ve entelektüel kimliğinize katkı sağlayacağını düşündüğümüz bu 490 sayfalık esere bir şans verebilirsiniz.

 

Bunları biliyor muydunuz?

1897 doğumlu, Rus asıllı Samuel Noah Kramer'in alanında uzman, dünyaca ünlü bir Sümerelog ve Asurolog olduğunu biliyor muydunuz? 1919 yılında Kramer ailesi Amerika'ya yerleşir. Burada Temple ve Pennsylvania Üniversitelerinde eğitim alan yazar, 1930-1931 yıllarında Sümer tabletleri üzerinde yaptığı incelemelerle Sümer dili ve edebiyatı çalışmalarına önemli bir katkı sağlar. Aradan 20 yıl geçtikten sonra Pennsylvania Üniversitesi bünyesindeki müzenin tablet koleksiyonundan sorumlu olarak görevlendirilir. Bu birikimlerinden yola çıkarak kaleme aldığı Tarih Sümer'de Başlar kitabının Türkçeye ilk çevirisi Türkiye'de kendisi gibi Sümeroloji alanında uzman olan Muazzez İlmiye Çığ tarafından yapılır. Günümüzde ise Hamide Koyukan tercümesiyle 2014 yılında basılan bu kitap, Kabalcı Yayınevi etiketiyle raflardaki yerini alır.

 

Bu kitabı sevenler için diğer önerilerimiz

1990 yılında hayata gözlerini yuman Samuel Noah Kramer'in 4 kitabı bulunur. Yazarın Tarih Sümer'de Başlar kitabını sevdiyseniz yine Sümer uygarlığını konu alan Sümer MitolojisiSümerlerin Kurnaz Tanrısı Enki ve Sümerler: Tarihleri Kültürleri ve Karakterleri'ne göz atabilirsiniz.

Katkıda Bulunanlar
Yazar:Samuel Noah Kramer
Çevirmen:Hamide Koyukan
Kapak Tasarımı:Serdar Bal

Neden idefix?

Kolay İade
Kolay İade

Siparişinizi teslim aldığınız tarihten itibaren 14 gün içinde iade edebilir, iade sürecinin tamamlanmasının ardındansa ödemenizi hızla geri alabilirsiniz.

Müşteri Odaklı Deneyim
Müşteri Odaklı Deneyim

Kullanıcı dostu ara yüzümüz tüm ihtiyaçlarınıza eksiksiz yanıt verebilmek için tasarlandı. Deneyiminizi uçtan uca kusursuz kılmak adına çağrı merkezimiz ve canlı destek hattımızla ihtiyaç duyduğunuz her anda yanınızdayız!

Hızlı ve Sorunsuz Teslimat
Hızlı ve Sorunsuz Teslimat

Siparişlerinizin bir an önce ulaşması için sabırsızlandığınızın farkındayız. Sunduğumuz farklı teslimat seçenekleri arasından size en uygununu belirlemeniz, siparişinizi olabildiğince çabuk veya dilediğiniz zaman aralığında sorunsuz bir biçimde teslim etmemiz için yeterli.