product image
İletişim Yayınları
4.8 (10 yorum)
Satıcı: idefix (4.1)
Tek Çekim x 49.68 TL = 49.68 TL
14 Aralık Perşembe kargoda
Kitap Formatı
Ürünün Kampanyaları
discount400 TL Üzeri Kitaplarda Geçerli Sepette 40 TL İndirim
Kitap FormatıCiltsiz
Basım DiliTürkçe
İlk Baskı Yılı2002
  • Ürün Açıklaması
  • Ürünün Özellikleri
  • Kampanyalar
  • İptal İade Koşulları
  • Taksit Bilgileri
  • Ürün Değerlendirmeleri (10)
  • Soru ve Cevap (0)

Çağdaş Türk edebiyatının önemli kadın yazarlarından Sevgi Soysal'ın toplumun kadından beklentisi ile kadının isteklerinin arasındaki farkları anlattığı eseriyle tanışmak ister misiniz? O hâlde, Tante Rosa etkileyici konusu ve sürükleyici anlatımıyla sizi bekliyor. Yediden yetmişe herkese hitap eden eser, toplumsal cinsiyet ve dönemin koşulları hakkında pek çok iz taşıyor. Kısa sürede bitirebileceğiniz bu eser baş ucu kitabınız olmaya hazır! Gelin, tekrar tekrar okumak isteyeceğiniz Tante Rosa'da sizleri nelerin beklediğinden kısaca bahsedelim.

 

"Tante Rosa" adlı kitabı neden okumalısınız?

Tante Rosa, toplamda 105 sayfadan oluşuyor ve gerek verdiği mesajlarla gerek keyifli hikâyesiyle kısa sürede bitirmenize yardımcı oluyor. Kitabın içerisinde farklı gibi gözüken fakat aslında birbirleriyle bağlantılı olan hikâyeler sunuyor. Anneannesi, teyzesi ve yazarın kendisini içeren hikâye, üç nesli ve üç neslin yaşadığı benzer sorunları anlatıyor. Kitaba adını veren ana kahraman Tante Rosa, Alman bir kadın ve katı kurallarla, Katolik inancıyla büyütülüyor. Tante Rosa, henüz on bir yaşındayken çok yaramaz ve sirkte çalışma hayalleri kuran bir kız olarak okuyucunun karışına çıkıyor. Yaşanan zorluklar ve kazalardan dolayı bu hayallerini gerçekleştiremeyeceğine karar veriyor. Babası tarafından kilise eğitimine gönderiliyor ve belirli değerler çerçevesinde eğitim alıyor. İnatçı bir karaktere sahip olan Rosa, koyulan tüm kurallara karşı geliyor. Küçük yaşında gösterdiği bu cesaret ve başkaldırı hayatının geri kalanında da onu takip ediyor. Eser, kadınların bastırılmış ve özgür kalmış hâlleri arasında bir ikilem sunuyor.

 

Bunları biliyor muydunuz?

Sevgi Soysal'ın Tante Rosa kitabını teyzesi Rosel'den ilham alarak yazdığını biliyor musunuz? Almanca teyze anlamına gelen "Tante" kelimesi de bu gerçeklik hakkında ipucu sunar. Birbirine bağlı hikâyeleri takip eden eser toplamda on dört bölümden oluşur ve 1968 yılında yayımlanır. İletişim Yayınları tarafından yazarın 22. ölüm yıl dönümü olan 2002 yılında tekrar basılır. Toplumun kadına biçtiği rollerin dışına çıkan bir kadının tüm zorluklara rağmen dik duruşunu konu edinir. Konusu ve Sevgi Soysal'ın özgün kalemi sayesinde okuyucuyla buluştuğu ilk andan itibaren büyük ilgi görür. Yazar, Tante Rosa ile TRT Sanat Ödülleri Yarışması Başarı Ödülü'ne layık görülür. Eser 1992 yılında Seni Seviyorum Rosa (IMDb: 5,7) adıyla beyaz perdeye uyarlanır. Dilerseniz, kitabı okuduktan sonra film uyarlamasını da izleyerek zihninizde canlandırdıklarınızla kıyaslayabilirsiniz.

 

Bu kitabı sevenler için diğer önerilerimiz

Sevgi Soysal'ın hayatın içinden bir konuyu, eşsiz anlatımıyla sunduğu Tante Rosa adlı kitabını severek okuduysanız diğer hikâye ve romanlarına da göz atabilirsiniz. 12 Mart'ın sosyal ve siyasal sıkıntıları arasında çaresizce yaşanan bir aşkı anlatan Yürümek, abi ile kardeş arasındaki bir ilişkiye değinerek toplumsal mesajlar sunan Yenişehir'de Bir Öğle Vakti ve yabancılaştırmayı konu edinen Barış Adlı Çocuk kitaplarını okuyarak yazarın keyifli anlatımına kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Neden idefix?

Kolay İade
Kolay İade

Siparişinizi teslim aldığınız tarihten itibaren 14 gün içinde iade edebilir, iade sürecinin tamamlanmasının ardındansa ödemenizi hızla geri alabilirsiniz.

Müşteri Odaklı Deneyim
Müşteri Odaklı Deneyim

Kullanıcı dostu ara yüzümüz tüm ihtiyaçlarınıza eksiksiz yanıt verebilmek için tasarlandı. Deneyiminizi uçtan uca kusursuz kılmak adına çağrı merkezimiz ve canlı destek hattımızla ihtiyaç duyduğunuz her anda yanınızdayız!

Hızlı ve Sorunsuz Teslimat
Hızlı ve Sorunsuz Teslimat

Siparişlerinizin bir an önce ulaşması için sabırsızlandığınızın farkındayız. Sunduğumuz farklı teslimat seçenekleri arasından size en uygununu belirlemeniz, siparişinizi olabildiğince çabuk veya dilediğiniz zaman aralığında sorunsuz bir biçimde teslim etmemiz için yeterli.

49,68 TL