idefix’te Satış Yapın
Uygulamaya Özel 200 TL Üzeri Alışverişlerinizde Kargo Bedava !
product image

Ürünün Diğer Satıcıları (2)

  • Ürün Açıklaması
  • Ürünün Özellikleri
  • Kampanyalar
  • İptal İade Koşulları
  • Taksit Bilgileri
  • Ürün Değerlendirmeleri (11)
  • Soru ve Cevap (0)

Gerçek bir yaşam öyküsünden uyarlanmış bir Amin Maalouf romanına hazır mısınız? 19. yüzyılda gerçekleşen bir olaydan esinlenilerek yazılan roman, birçok konuyu içinde barındırıyor. Dağılma dönemindeki Osmanlı Devleti, dönemin siyasi ve toplumsal yapıları, bir şeyhin korumasındaki güzeller güzeli Lamia ve onun yasak aşk meyvesi oğlu... Gizemli ve gidilmesi yasak Tanios Kayası'nın hikâyesi sade ve sürükleyici diliyle sizi etkisi altına alıyor. Öyleyse gelin, tarih, aşk ve serüven dolu bu kitaptan kısaca bahsedelim.

 

"Tanios Kayası" adlı kitabı neden okumalısınız?

Amin Maalouf'un 260 sayfadan oluşan romanı Tanios Kayası, Orta Doğu gerçeklerini aşk, gizem ve sadakat ile harmanlayarak okurlara etkileyici bir hikâye sunuyor. Bir patriğin öldürülmesi ile başlayan roman, Lübnan’ın Kfaryabda köyündeki Lamia ve oğlu Tanios'un hikâyesini anlatıyor. Güzelliği tüm köyün dilinde olan Lamia, çapkınlığı ile ünlü Şeyh Françis'in de dikkatini çekiyor. Şeyh, kahyası Gerios’u köyden iki saat uzaklıkta bir yere göndererek kâhyanın karısı Lamia'yı baştan çıkarıyor. Siyasi ve dinî motiflerle harmanlanan hikâye böylece başlamış oluyor. Osmanlı Devleti'nin dağılma dönemini, Mısır'ın siyasi yapısını ve derebeylik dönemini anlatan yazar, o dönemdeki köy yaşantısına da ışık tutuyor. Siyasi, dinî ve toplumsal yapıların yeniden düzenlendiği köyde Tanios kendisini bir kimlik çatışmasının içinde buluyor. Sorgusuz itaatin olduğu bu çağda fikirleri ile köy halkından farklı olduğunu ortaya koyuyor. Adını kayaya verecek olan Tanios; derebeylerin, şeyhlerin savaşının ortasında aşkına ve gururuna sahip çıkmaya çalışıyor. Tarihî romanları okumayı seviyorsanız bu kitabı mutlaka okumalısınız.

 

Bunları biliyor muydunuz?

Amin Maalouf'un, Tanios Kayası eseri ile Goncourt Akademisi Edebiyat Ödülü kazandığını biliyor muydunuz? 1949 tarihinde Beyrut’ta dünyaya gelen Maalouf, Fransız Üniversitesinde sosyoloji ve ekonomi eğitimi alır. Gazeteci olmak isteyen yazar 22 yaşında Beyrut gazetesi An-Nahar’da yazarlık ve yöneticilik yapar. Yazılarında savaşlara ve etnik çatışmalara önem veren Maalouf; Hindistan, Kenya, Yemen, Somali, Etiyopya gibi birçok ülkeyi gezer. 1975 yılında Beyrut'ta çıkan iç çatışma yüzünden mülteci olarak Fransa'ya yerleşir. Gazetecilik çalışmalarına Jeune Afrique ve An-Nahar isimli gazetelerde devam eder. Türkçede ilk basım yılı 1995 olan Tanios Kayası, Işık Ergüden'in çevirisiyle Yapı Kredi Yayınları tarafından 2016 yılında tekrar basılır.

 

Bu kitabı sevenler için diğer önerilerimiz

Yazarın 19 kitabı bulunuyor. Tanios Kayası'nı okuduktan sonra dilerseniz Afrikalı LeoDoğu'nun Limanları ve Semerkant isimli kitaplara da göz atabilirsiniz. Tarih kitaplarına ilgi duyuyorsanız benzer konuda işlenmiş Bernard Lewis'in, Hata Neredeydi? - Doğu'nun 300 Yıldır Cevabını Aradığı Soru kitabını da inceleyebilirsiniz.

Katkıda Bulunanlar
Yazar:Amin Maalouf
Çevirmen:Işık Ergüden

Neden idefix?

Kolay İade
Kolay İade

Siparişinizi teslim aldığınız tarihten itibaren 14 gün içinde iade edebilir, iade sürecinin tamamlanmasının ardındansa ödemenizi hızla geri alabilirsiniz.

Müşteri Odaklı Deneyim
Müşteri Odaklı Deneyim

Kullanıcı dostu ara yüzümüz tüm ihtiyaçlarınıza eksiksiz yanıt verebilmek için tasarlandı. Deneyiminizi uçtan uca kusursuz kılmak adına çağrı merkezimiz ve canlı destek hattımızla ihtiyaç duyduğunuz her anda yanınızdayız!

Hızlı ve Sorunsuz Teslimat
Hızlı ve Sorunsuz Teslimat

Siparişlerinizin bir an önce ulaşması için sabırsızlandığınızın farkındayız. Sunduğumuz farklı teslimat seçenekleri arasından size en uygununu belirlemeniz, siparişinizi olabildiğince çabuk veya dilediğiniz zaman aralığında sorunsuz bir biçimde teslim etmemiz için yeterli.