KİŞİSEL ÜRÜNLER

DARTH VADER

DEFTER / KALEMLER

ÖZEL ÜRÜNLER

DISNEY STAR WARS

EĞİTİM / ÇOCUK KİTAPLARI

E-KİTAPLAR

Star Wars

25 Mayıs 1977’de, çok az sayıda sinema salonunu sıra dışı bir uzay filminin afişleri süslüyordu. Küçüklüğünden beri fantastik bir dünya yaratmanın hayalini kuran filmin yönetmeni George Lucas, zorlu uğraşlar sonunda hayalini gerçekleştirmişti. 70’lerde pek de popüler olmayan bilim kurgu türü bu filmin adı Star Wars: A New Hope’tu. O yıllarda kimse, Star Wars filmlerinin zaman içinde büyük bir çılgınlık olarak büyüyerek devam edeceğinin farkında değildi. Devamını Oku

Çok çok uzak bir galaksiye davet

Bugün bile dünyayı kasıp kavurmayı başaran Star Wars serisi, aslında birçok kere yapımcılar tarafından red yemişti. Hiçbir stüdyo George Lucas’ın hikâyesini çekmeye yanaşmıyordu. Ancak Lucas’ın ilk filmi American Graffiti’nin hayranı olan yapımcı Alan Ladd Jr. hikâyeyi beğenmişti. Laad’ın desteği ile Lucas, uzun yıllar sürecek Star Wars serüvenini başlatacak ilk filmini çekti ve bizi çok çok uzak bir galaksiye davet etti. Film gündeme bir bomba gibi düştü ve kısa sürede tüm Amerika Lucas’ın davetine icabet etti. İyi ile kötünün savaşını daha önce sinemada örneğine rastlanılmamış bir şekilde aktaran Star Wars, bir anda halkın sevgilisi oldu.

Epik bir uzay macerası

Serinin ilk filmi 798 milyon dolar hasılat elde etti. Dünya çapında sükse yaratan serinin devam filmi Star Wars: The Empire Strikes Back ise 1980 yılının en çok kazanan filmi oldu. 6 parça halinde seyirciyle buluşan Star Wars hikayesi her bir filmi ile daha çok hayran kitlesi topladı.

1983’te Star Wars: Return of the Jedi, 1999’da Star Wars: The Phantom Menace, 2002’de Star Wars: Attack of the Colones ve 2005’te ise Star Wars: Revenge of the Sith ile insanlık tarihinin en sevilen uzay macerası ilk perdesini tamamlamış oldu. Bu ilk perdede Star Wars serisi toplamda 25 kere Oscar’a aday oldu ve bunlardan 10 tanesini de kazandı.

Tüm dünyayı saran bir çılgınlık

Sinemanın görsel zenginlik anlamında en kısıtlı olduğu dönemde yaratılan Star Wars, teknik anlamda bir çığır açtı. Ancak seri asıl gücünü hayran kitlesinden aldı. İzleyenlerin hayal gücünü tetikleyen boyutlarda evrenler ve karakterler yaratan Lucas, bu filmlerle sadece kendi dünyasını yaratmadı; izleyicileri de bu dünyaya davet etti.

Lucas, filmlerin başında arka hikâyeyi açıklayan yazılarla “Force”, “Jedi” ya da “Sith” gibi terimleri ve hikâyesinin mitolojisini izleyiciye aktardı. Filmin konusu ile özdeşleşen hayranları sayesinde bu terimler gündelik yaşamın sözlüğüne dahi girdi ve kimsenin başarılı olacağını düşünmediği Star Wars filmleri tüm dünyada kült mertebesine ulaştı.

Güç yeniden doğuyor!

Star Wars macerasının ikinci perdesi ise 2015’te Güç Uyanıyor ile açıldı. Ardından gelen Star Wars Son Jedi, Rogue One ve Star Wars Han Solo filmleri ile bu kült uzay macerası yeniden hayranlarıyla buluştu. Yıllar sonra tekrardan sinemalara dönen Star Wars bu sefer yeni nesil hayranlar da kazanmayı başardı ve her zamanki popülerliğini korumaya devam etti.

Gücü her zaman yanınızda hissedin!

Star Wars sinematik evreni o denli zengin bir hikâyeye sahip ki 70’li yıllardan günümüze değin popülerliği azalmış değil. Toplamda 11 filme ulaşan serinin büyüleyici evreninden çıkmak istemeyen hayranları için üretilen sayısız oyun, oyuncak, kırtasiye, kitap ve figür bulunuyor. Bu ürünler sayesinde serinin hayranları gücü her daim yanlarında hissedebiliyor.

Aklınızı çelecek Star Wars ürünleri idefix’te!

İzlerken sizi bambaşka âlemlere götüren, hayal gücünün sınırlarını zorlayan Star Wars filmlerinin etkisinden kurtulmak çok da kolay değil; gerçi bu etkiden kurtulmak da şart değil. Arşiv yapmayı sevenlerin doğru adresi idefix’te serinin en popüler filmleri Star Wars 1, Star Wars 2, Star Wars 4, Star Wars 5 ve Star Wars 7’nin dışında yıllar içinde yayınlanan birçok animasyon filmini bulmak mümkün. Ayrıca uzay macerasını deneyimleyebileceğiniz Star Wars oyunları, hikâyenin derinlerine inip karakterleri tanımanızı sağlayacak Star Wars kitapları, evinizi ya da çalışma alanınızı süsleyecek çeşitli aksesuarları ve çocukların bayılacağı Star Wars temalı kırtasiye ürünleri ve çeşitli oyuncaklar idefix’te serinin hayranlarını bekliyor.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.