idefix’te Satış Yapın
1500 TL ve Üzeri Alışverişlerde Worldcard'a 7 Taksit ve 200 TL'ye Varan Worldpuan Hediye!
product image

Ürünün Diğer Satıcıları (5)

  • Ürün Açıklaması
  • Ürünün Özellikleri
  • Kampanyalar
  • İptal İade Koşulları
  • Taksit Bilgileri
  • Ürün Değerlendirmeleri (80)
  • Soru ve Cevap (0)

Yapı Kredi Yayınları Semerkant - Amin Maalouf

Tarihin tozlu sayfaları arasında sürükleyici bir maceraya çıkmaya ne dersiniz? Lübnan asıllı Fransız yazar Amin Maalouf'un, dram temalarını çarpıcı bir tarihî kurgu eşlinde yorumladığı, çok ses getiren "Semerkant" adlı romanında iki farklı zamanla karşılaşmaya hazır olun. Romanın temelini oluşturan 20. yüzyılın başlarında İran'da ortaya çıkan modernleşme çabalarını dikkat çekici bir şekilde kaleme alan yazar, 7'den 70'e herkesi tarihsel bir serüvene çıkarır. Gelin, tüm dünyada milyonlarca okurun ilgiyle okuduğu "Semerkant" romanında sizi nelerin beklediğine kısaca göz atalım.

 

"Semerkant" adlı kitabı neden okumalısınız?

"Semerkant" adlı romanını, bir şair ve gök bilimci Ömer Hayyam'ın "Rubaiyat" isimli el yazması sanat eserinden ilham alarak kaleme alan Amin Maalouf; okurlarına 1072 yılında Semerkant'ta başlayan ve 1912 yılında Titanik'te biten unutulmaz bir öykü sunuyor. Romanın 11. ve 20. yüzyıllarda geçen olay örgüsünde tarih, iki farklı zamanda işlenerek olağanüstü bir kurgu sunuluyor. Yazar; romanında İran ve doğu edebiyatında rubai türünün kurucusu Ömer Hayyam'a, Siyâsetnâme'nin yazarı Nizamülmülk'e ve Haşhaşî fedai tarikatının kurucusu Hasan Sabbah'a değiniyor. Romanın ilk bölümünde Ömer Hayyam'ın yolculuğu ve Cihan ile yaşadığı dillere destan tutkulu aşkı anlatılıyor. İkinci bölümde ise olaylar 20. yüzyıl penceresinden aktarılarak "Rubaiyat"ı bulmak için yollara düşen Benjamin Omar karakterinin hikâyesine odaklanılıyor. Toplam 317 sayfadan oluşan roman, geçmiş ve günümüz arasında âdeta bir köprü görevi gören konusuyla okurlarını büyüleyici bir serüvene çıkarıyor.

 

Bunları biliyor muydunuz?

Eserleri dünya çapında 40'tan fazla dile çevrilen Amin Maalouf'un, 1993 yılında Fransa'nın en önemli edebiyat ödüllerinden Goncourt Akademisi Edebiyat Ödülü'nü almaya hak kazandığını biliyor muydunuz? Amin Maalouf yazdığı tüm eserlerinde Osmanlı ve Türkiye arasındaki ilişkilere ve yorumlara değinerek olayları tarihsel bir bakış açısıyla ele alır. Türkiye'de de en çok okunan yazarlar arasında yer alan Maalouf'un "Semerkant" adlı romanının orijinal adı, "La Samarcande". Kitabın kapak sanatçısı, ünlü grafiker Nahide Dikel. İlk olarak 1988 yılında yayımlanan "Semerkant", basıldığı günden bu yana binlerce okurun gönlünde taht kurmayı başarır. Editörlüğünü Korkut Erdul'un üstlendiği "Semerkant" romanının ilk Türkçe çevirisi ise Esin Talu Çelikkan'a ait. Roman, daha sonra Ali Berktay çevirisiyle 2001 yılında Yapı Kredi Yayınları aracılığıyla yeniden yayımlanır. 2001 yılı baskılı romanı yayına hazırlayan isim ise Selahattin Özpalabıyıklar.

 

Bu kitabı sevenler için diğer önerilerimiz

Amin Maalouf'un 73 yıllık yaşamı boyunca kaleme aldığı pek çok opera librettoları, hatıratı, kurgusal olan ve olmayan eserleri bulunuyor. 20'den fazla romana can veren yazarın "Semerkant" adlı romanını okuduktan sonra dilerseniz "Doğu'nun Limanları" ve "Afrikalı Leo" eserlerine de göz atabilirsiniz.

Katkıda Bulunanlar
Yazar:Amin Maalouf
Yayına Hazırlayan:Selahattin Özpalabıyıklar
Çeviren:Ali Berktay

Neden idefix?

Kolay İade
Kolay İade

Siparişinizi teslim aldığınız tarihten itibaren 14 gün içinde iade edebilir, iade sürecinin tamamlanmasının ardındansa ödemenizi hızla geri alabilirsiniz.

Müşteri Odaklı Deneyim
Müşteri Odaklı Deneyim

Kullanıcı dostu ara yüzümüz tüm ihtiyaçlarınıza eksiksiz yanıt verebilmek için tasarlandı. Deneyiminizi uçtan uca kusursuz kılmak adına çağrı merkezimiz ve canlı destek hattımızla ihtiyaç duyduğunuz her anda yanınızdayız!

Hızlı ve Sorunsuz Teslimat
Hızlı ve Sorunsuz Teslimat

Siparişlerinizin bir an önce ulaşması için sabırsızlandığınızın farkındayız. Sunduğumuz farklı teslimat seçenekleri arasından size en uygununu belirlemeniz, siparişinizi olabildiğince çabuk veya dilediğiniz zaman aralığında sorunsuz bir biçimde teslim etmemiz için yeterli.