product image
Platon Hukuk Yayınevi
(0 yorum)
Satıcı: idefix (4.1)
Tek Çekim x 503.86 TL = 503.86 TL
11 Aralık Pazartesi kargoda
Kitap Formatı
Ürünün Kampanyaları
discount400 TL Üzeri Kitaplarda Geçerli Sepette 40 TL İndirim
Kitap FormatıCiltsiz
Basım DiliTürkçe
İlk Baskı Yılı2023
Sayfa Sayısı549
Hamur Kalitesi2. Hamur
  • Ürün Açıklaması
  • Ürünün Özellikleri
  • Kampanyalar
  • İptal İade Koşulları
  • Taksit Bilgileri
  • Ürün Değerlendirmeleri (0)
  • Soru ve Cevap (0)
Günümüzde cinsel içerikli suç sayısı gittikçe artmaktadır. Cinsel özgürlüğe yönelik bu suç tipleri ceza yasamızda yaptırıma bağlanmıştır. 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun “Cinsel Dokunulmazlığa Karşı Suçlar” başlıklı bölümünde, cinsel saldırı (TCK m.102), çocukların cinsel istismarı (TCK m.103), reşit olmayanla cinsel ilişki (TCK m.104) ve cinsel taciz (TCK m.105) suçları hüküm altına alınmıştır.
Cinsel suçların yargılama özellikleri ve delillerin değerlendirilmesi açısından diğer suç tiplerinde ayrıldığı görülmektedir. Cinsel dokunulmazlığa karşı suçlarda bazen mağdurun beyanı tek başına mahkûmiyet hükmü açısından yeterli görülebilmektedir. Bu tür suçların hem cezası çoktur hem de infazı diğer suçlardan farklıdır. Uygulamada ve doktrinde mağdurun beyanının tek başına mahkûmiyet için yeterli görülüp görülmeyeceği hususu tartışmalıdır.
Uygulamada cinsel suçlarda mahkûmiyet için mağdur beyanının denetlenmesini içeren bir takım ölçütler geliştirilmiştir. Bu çalışmada bu ölçütlere mümkün mertebe değinilmiş ve örneklerle konu açıklanmaya çalışılmıştır.
Bu çalışmada daha çok beraat kararı üzerinde durulmuştur. Neden beraat kararı verilmesi gerektiğine ilişkin ölçütler yüksek mahkeme kararları ile açıklanmaya çalışılmıştır. Bu ölçütlerin kapsamı, içeriği, ne ile ilgili oldukları, nasıl değerlendirilmeleri gerekeceği gibi hususlar örneklerle izah edilmiştir. Bu bakımdan bu çalışmanın bir tür savunma rehberi olduğu söylenebilir. Bu çalışmada cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar yanında kişiyi hürriyetinden yoksun kılma suçuna da yer verilmiştir. Bu suç türleri, özellikleri, oluşum şekilleri, unsurları ve kapsamları itibariyle örnek olaylar ışığında açıklanmaya çalışılmıştır.
Cinsel dokunulmazlığa karşı suçlarda en önemli sorunlardan biri de suça ilişkin delillerin nasıl değerlendirilmesi gerektiği ile ilgilidir. Bu yüzden çalışma içeriğinde cinsel suçlarda delillerin ne şekilde değerlendirilmesi gerektiğine ilişkin ölçütlere yer verilmiş ve konu detaylı bir şekilde örnekler ışığında açıklanmaya çalışılmıştır.
Çalışmanın son bölümünde cinsel suçlarda beraat kararı ve mahkûmiyet kararının hangi hallerde söz konusu olabileceğine ilişkin örnek yüksek mahkeme kararları değerlendirilmiştir. Bu kararlar ışığında yargılama konusu olan somut olayların hangi ölçütler çerçevesinde ne şekilde değerlendirilmesi gerektiğine ilişkin değerlendirme yapma ve bu pratiği geliştirme imkânı sunulmaya çalışılmıştır.

 

(Tanıtım Bülteninden)

 

Neden idefix?

Kolay İade
Kolay İade

Siparişinizi teslim aldığınız tarihten itibaren 14 gün içinde iade edebilir, iade sürecinin tamamlanmasının ardındansa ödemenizi hızla geri alabilirsiniz.

Müşteri Odaklı Deneyim
Müşteri Odaklı Deneyim

Kullanıcı dostu ara yüzümüz tüm ihtiyaçlarınıza eksiksiz yanıt verebilmek için tasarlandı. Deneyiminizi uçtan uca kusursuz kılmak adına çağrı merkezimiz ve canlı destek hattımızla ihtiyaç duyduğunuz her anda yanınızdayız!

Hızlı ve Sorunsuz Teslimat
Hızlı ve Sorunsuz Teslimat

Siparişlerinizin bir an önce ulaşması için sabırsızlandığınızın farkındayız. Sunduğumuz farklı teslimat seçenekleri arasından size en uygununu belirlemeniz, siparişinizi olabildiğince çabuk veya dilediğiniz zaman aralığında sorunsuz bir biçimde teslim etmemiz için yeterli.

503,86 TL