idefix’te Satış Yapın
Worldcard'a 7 Taksit ve 200 TL'ye Varan Worldpuan Hediye!
product image

Ürünün Diğer Satıcıları (1)

  • Ürün Açıklaması
  • Ürünün Özellikleri
  • Kampanyalar
  • İptal İade Koşulları
  • Taksit Bilgileri
  • Ürün Değerlendirmeleri (0)
  • Soru ve Cevap (0)

Siyasî tarih araştırmalarında en sık yapılan hataların başında anakronizm gelmektedir. Bugünün algı, tartışma, fikir, kabul ve felsefesiyle geçmişin anlaşılmaya çalışılması veya kıyaslanması, siyasî tarih incelemelerinde sağlıklı sonuçlar alınmasını engelleyen problemlerdir. Kuşkusuz bu ve benzeri problemleri aşmanın en kabul edilebilir yolu, hâdiseleri kendi şartları, dönemleri ve coğrafyaları çerçevesinde ele alıp değerlendirmektir.

Hz. Peygamber’in devleti ve siyaseti çerçevesinde girişilecek tarih araştırmaları, genel siyasî tarih araştırmalarına kıyasla çok daha zor ve çetrefillidir. Hz. Peygamber’in siyasî kimliğine dair yapılan tartışmalardaki bireysel bakış açıları ve ideolojik yaklaşımlar, sorunları tarihî ve akademik zeminde değerlendirmenin önüne geçmektedir. Bu bağlamda Hz. Peygamber’in devlet başkanı mı yoksa bir kabile reisi mi olduğu tartışmanın özünü oluşturmakta; yapılan yorumlar hep tercih edilen kabule göre değişmektedir.

İşte bu çalışmanın ana konusu; Hz. Peygamber’in kurduğu devlettir. Hz. Peygamber, bu devleti peygamberliğin bir getirisi olarak değil, dönem ve şartlar itibariyle tebliğ görevinin bir gerekliliği olarak kurmuştur. Haliyle burada tartışmaları nihayete erdirmek, Hz. Peygamber’in devletine dair fikrî problemleri çözmek gibi bir gayemizin olmadığını, zaten bunun pek de mümkün olmayacağını belirtmeliyiz. Amacımız mümkün mertebe modern devlet yapılarına bakıp geçmişi bugünün gözlüğüyle okumadan, abartılı yorum ve çıkarımlara gitmeden sadece mevcut problemlere işaret ederek, kendi görüşlerimizi tarihî referanslar çerçevesinde paylaşmaktır.

 

(Tanıtım Bülteninden)

 

Neden idefix?

Kolay İade
Kolay İade

Siparişinizi teslim aldığınız tarihten itibaren 14 gün içinde iade edebilir, iade sürecinin tamamlanmasının ardındansa ödemenizi hızla geri alabilirsiniz.

Müşteri Odaklı Deneyim
Müşteri Odaklı Deneyim

Kullanıcı dostu ara yüzümüz tüm ihtiyaçlarınıza eksiksiz yanıt verebilmek için tasarlandı. Deneyiminizi uçtan uca kusursuz kılmak adına çağrı merkezimiz ve canlı destek hattımızla ihtiyaç duyduğunuz her anda yanınızdayız!

Hızlı ve Sorunsuz Teslimat
Hızlı ve Sorunsuz Teslimat

Siparişlerinizin bir an önce ulaşması için sabırsızlandığınızın farkındayız. Sunduğumuz farklı teslimat seçenekleri arasından size en uygununu belirlemeniz, siparişinizi olabildiğince çabuk veya dilediğiniz zaman aralığında sorunsuz bir biçimde teslim etmemiz için yeterli.