idefix’te Satış Yapın
Uygulamaya Özel 200 TL Üzeri Alışverişlerinizde Kargo Bedava !
product image

Ürünün Diğer Satıcıları (4)

  • Ürün Açıklaması
  • Ürünün Özellikleri
  • Kampanyalar
  • İptal İade Koşulları
  • Taksit Bilgileri
  • Ürün Değerlendirmeleri (198)
  • Soru ve Cevap (1)

Kürk Mantolu Madonna

Hüzünlü ve bir o kadar da ilginç bir aşk hikâyesine tanık olmaya hazır mısınız? Sabahattin Ali tarafından kaleme alınan "Kürk Mantolu Madonna", Türk edebiyatında oldukça önemli bir yere sahip. Yayımladığı andan itibaren oldukça ilgi gören, hatta okullarda da okutulan roman; 7’den 70’e tüm okuyucuları heyecan dolu bir yolculuğa çıkarıyor. Gelin, hem Türk hem İngiliz edebiyatına damgasını vuran "Kürk Mantolu Madonna" romanını daha yakından inceleyelim.

 

"Kürk Mantolu Madonna" adlı kitabı neden okumalısınız?

İki bölümden oluşan ve üç ana konu üzerinde yoğunlaşan roman; aşk, yalnızlık ve yabancılaşma temalarını harmanlıyor. Sabahattin Ali, romanın ilk bölümünde Rasim Efendi'nin iş bulmasını ve hikâyenin başkahramanı Raif Efendi ile tanışmasını; ikinci bölümde ise Raif Efendi’nin kimselere anlatamadığı sıra dışı ve biricik aşkını ele alıyor. İlk bakışta trajedik bir aşk romanı olarak görülse de kurguda ele alınan psikolojik tahliller; dış dünyaya karşı yabancılaşan bir adamın kendi kabuğuna zamanla nasıl çekildiğini ve onu bu duruma iten yaşanmışlıkları tüm çıplaklığıyla gözler önüne seriyor. Toplam 160 sayfadan oluşan roman; etkileyici konusu, anlaşılır dili ve üslubu ile okuru âdeta mest ediyor. Sabahattin Ali'nin ölümsüz eserini okurken anlatımın bütünlüğü ile özdeşleşen satırların arasında kaybolacak ve pek çok okurun düşündüğü gibi muhtemelen bazı yaşadığınız durumların Raif Efendi'nin hayatına ne kadar benzediği fikrine kapılacaksınız!

 

Bunları biliyor muydunuz?

Sabahattin Ali'nin "Kürk Mantolu Madonna" adlı romanının basılmadan önce ilk olarak 1940 - 1941 yılları arasında Hakikat gazetesinde "Büyük Hikâye" adıyla 48 bölüm hâlinde parça parça yayımlandığını biliyor muydunuz? Sabahattin Ali gazetenin isteği üzerine bu hikâyeyi yazmaya başlar fakat gazete para ödemekte güçlük çıkarınca yazar hikâyeyi kısa keser. Yazar, başlarda bu eşsiz romanını "Lüzumsuz Adam" adı ile yazmaya başlar fakat "z" ve "s" sesleri arasındaki uyumsuzluğu sevemediği için adını daha sonra "Kürk Mantolu Madonna" olarak değiştirir. Yazarın askerde çatlak kolla kaleme aldığı romanının ilk baskısı, 1943 yılında Remzi Kitabevi tarafından yapılır. Roman, 2016 yılında da Amerikalı yazar Maureen Freely ve Alexander Dawe sayesinde "Madonna in a Fur Coat" adıyla İngilizceye çevrilir. Kitabın ikinci kısmının ikinci bir kitap olması gerektiğini düşünen Nazım Hikmet, eseri tek bir roman şeklinde yayımlandığı için eleştirir. Basıldığı günden günümüze kadar oldukça geniş kitlelere ulaşan roman, oyunlaştırılarak tiyatro sahnelerine de taşınır. Nilbanu Engindeniz aracılığıyla oyunlaştırılan ve Uğur Çınar tarafından yönetilen "Kürk Mantolu Madonna" adlı eser, T.C. Devlet Tiyatroları tarafından sergilenir.

 

Bu kitabı sevenler için diğer önerilerimiz

1948 yılında daha 41 yaşındayken aramızdan ayrılan Ali’nin şiir, roman ve öykü alanında birçok eseri bulunuyor. Siz de dilerseniz "Kürk Mantolu Madonna" kitabını bitirdikten sonra yazarın "Kuyucaklı Yusuf" ve "İçimizdeki Şeytan" adlı romanlarını da okuyabilirsiniz.

 

Neden idefix?

Kolay İade
Kolay İade

Siparişinizi teslim aldığınız tarihten itibaren 14 gün içinde iade edebilir, iade sürecinin tamamlanmasının ardındansa ödemenizi hızla geri alabilirsiniz.

Müşteri Odaklı Deneyim
Müşteri Odaklı Deneyim

Kullanıcı dostu ara yüzümüz tüm ihtiyaçlarınıza eksiksiz yanıt verebilmek için tasarlandı. Deneyiminizi uçtan uca kusursuz kılmak adına çağrı merkezimiz ve canlı destek hattımızla ihtiyaç duyduğunuz her anda yanınızdayız!

Hızlı ve Sorunsuz Teslimat
Hızlı ve Sorunsuz Teslimat

Siparişlerinizin bir an önce ulaşması için sabırsızlandığınızın farkındayız. Sunduğumuz farklı teslimat seçenekleri arasından size en uygununu belirlemeniz, siparişinizi olabildiğince çabuk veya dilediğiniz zaman aralığında sorunsuz bir biçimde teslim etmemiz için yeterli.