idefix’te Satış Yapın
Uygulamaya Özel 200 TL Üzeri Alışverişlerinizde Kargo Bedava !
product image

Ürünün Diğer Satıcıları (1)

  • Ürün Açıklaması
  • Ürünün Özellikleri
  • Kampanyalar
  • İptal İade Koşulları
  • Taksit Bilgileri
  • Ürün Değerlendirmeleri (27)
  • Soru ve Cevap (0)

İş Bankası Kültür Yayınları Kumarbaz - Hasan Ali Yücel Klasikleri - Fyodor Mihayloviç Dostoyevski

Sizce içine düşeni bir bataklık gibi sürekli dibe çeken kumar tutkusu, bir insanın hayatında nelere yol açabilir? Rus roman yazarı Fyodor Mihayloviç Dostoyevski, kendi kumar tutkusundan yola çıkarak yazdığı "Kumarbaz" adlı romanında bu sorunun cevabını okurlarıyla paylaşıyor. Dilerseniz genç bir kumarbazın yaşamından küçük bir kesiti konu alan eserin içeriğinden biraz bahsedelim.

 

"Kumarbaz" adlı kitabı neden okumalısınız?

Fyodor Mihayloviç Dostoyevski'nin kaleme aldığı "Kumarbaz" adlı roman, 192 sayfadan oluşuyor. Genç bir adamın tuttuğu notlardan meydana gelen eser, yazarın akıcı anlatımı ve merak uyandıran kurgusuyla kısa sürede okunuyor. Başkahraman Aleksey İvanoviç, roman boyunca kumar tutkusu ve aşkı bir arada yaşıyor. 25 yaşlarındaki Aleksey'e çocuklarına öğretmenlik yaptığı General, General'in üvey kızı Polina, teyzesi Antonida Vasilyevna Tarasyeviçeva, Des Grieux, Bay Astley ve Matmazel Blanche gibi çeşitli milletlerden yan karakterler eşlik ediyor. Yazar; kumar tutkusunu yaşlı-genç, kadın-erkek pek çok karakter üzerinden ele alarak bu meselenin yaşla ya da cinsiyetle pek ilgisi olmadığına dikkat çekiyor. Ayrıca kumar tutkusunun yanı sıra aşk, dostluk, aile ilişkileri, ırkçılık ve sınıf ayrımı gibi temalara da romanında sıkça yer veriyor. Siz de bu romanı okuyarak insana bir kazandırıp bin kaybettiren kumar tutkusu hakkında fikir edinebilir, ırkçılık ve sınıf ayrımı gibi konulara bir de bu pencereden bakabilirsiniz.

 

Bunları biliyor muydunuz?

Dostoyevski'nin yayıneviyle yaptığı bir anlaşma gereği "Kumarbaz" adlı eserini sadece 25 günde yazdığını biliyor muydunuz? Bir ay içinde romanı yayınevine teslim etmezse tüm eserlerinin haklarını kaybedecek olan yazar, kısa sürede iyi bir roman ortaya çıkarabilmek için bir stenograftan yardım alır. Böylece zamanında tamamlanabilen eser, özgün dili Rusçada orijinal adı "Игрок (Igrok)" olarak ilk kez 1866 yılında yayımlanır. Yıllarca pek çok çevirmen tarafından Türkçeye çevrilir ve farklı yayınevleri tarafından basılır. Hasan Ali Yücel Klasikler Dizisi'nde yer alan eser, 2013 yılında Koray Karasulu çevirisiyle Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları tarafından basılarak yeniden okurlarla buluşur. Ayrıca eser, birkaç kez beyaz perdeye de uyarlanır. Dilerseniz bu etkileyici eseri bir de izleyici olarak değerlendirmek için Aleksey Batalov yönetmenliğinde çekilen 1972 Sovyetler Birliği ve Çekoslovakya ortak yapımı "Igrok" (IMDb: 6.5) filmini ve Karoly Makk yönetmenliğinde çekilen 1997 Hollanda, Macaristan ve Birleşik Krallık ortak yapımı "The Gambler" (IMDb: 6.2) filmini izleyebilirsiniz.

 

Bu kitabı sevenler için diğer önerilerimiz

"Kumarbaz" adlı romanı sevdiyseniz Dostoyevski'nin "İnsancıklar", "Suç ve Ceza", "Karamazov Kardeşler", "Yeraltından Notlar", "Beyaz Geceler", "Budala", "Ecinniler", "Öteki", "Ev Sahibesi", "Ezilenler", "Stepançikovo Köyü" ve "Ölüler Evinden Anılar" isimli diğer eserlerini de okuyabilirsiniz.

 

 

Neden idefix?

Kolay İade
Kolay İade

Siparişinizi teslim aldığınız tarihten itibaren 14 gün içinde iade edebilir, iade sürecinin tamamlanmasının ardındansa ödemenizi hızla geri alabilirsiniz.

Müşteri Odaklı Deneyim
Müşteri Odaklı Deneyim

Kullanıcı dostu ara yüzümüz tüm ihtiyaçlarınıza eksiksiz yanıt verebilmek için tasarlandı. Deneyiminizi uçtan uca kusursuz kılmak adına çağrı merkezimiz ve canlı destek hattımızla ihtiyaç duyduğunuz her anda yanınızdayız!

Hızlı ve Sorunsuz Teslimat
Hızlı ve Sorunsuz Teslimat

Siparişlerinizin bir an önce ulaşması için sabırsızlandığınızın farkındayız. Sunduğumuz farklı teslimat seçenekleri arasından size en uygununu belirlemeniz, siparişinizi olabildiğince çabuk veya dilediğiniz zaman aralığında sorunsuz bir biçimde teslim etmemiz için yeterli.