product image
Yapı Kredi Yayınları
4.69 (29 yorum)
Satıcı: idefix (4.1)
Tek Çekim x 30 TL = 30 TL
13 Aralık Çarşamba kargoda
Kitap Formatı
Ürünün Kampanyaları
discount400 TL Üzeri Kitaplarda Geçerli Sepette 40 TL İndirim
Kitap FormatıCiltsiz
Basım DiliTürkçe
İlk Baskı Yılı2001
Sayfa Sayısı
  • Ürün Açıklaması
  • Ürünün Özellikleri
  • Kampanyalar
  • İptal İade Koşulları
  • Taksit Bilgileri
  • Ürün Değerlendirmeleri (29)
  • Soru ve Cevap (0)

Yapı Kredi Yayınları Kör Baykuş - Sadık Hidayet

Modern İran Edebiyatı'nın temsilcileri arasında sayılan Sadık Hidayet'in Kör Baykuş adlı eseri "Anlatılmaz, okunur!" türden bir roman! Sadık Hidayet kaleme aldığı eserde, yaşadığı dönemin etkisini belirgin şekilde hissettirir. Yazarın içsel bunalımlarının getirdiği karamsar ruh hâlini yansıtan Kör Baykuş adlı eserini gelin, genel hatlarıyla inceleyelim.

 

"Kör Baykuş" adlı kitabı neden okumalısınız?

Kör Baykuş, Sadık Hidayet'in içerisine çok derin metaforlar yerleştirerek ustalıkla kaleme aldığı bir eser. Toplam 95 sayfadan oluşan kitap, gözlemci-ben anlatıcı türünde yazılıyor ancak ne kahraman ne zaman ne de mekân biliniyor. Bu durum da eserin edebiyat eleştirmenleri tarafından birçok farklı görüşle yorumlanmasına imkân veriyor. Yazar, Kör Baykuş'ta da söylediği gibi âdeta gölgesi için yazıyor, kendini ona tanıtmak istiyor. Kitaptaki her karakterin kitabın sonunda anlatıcının kendisine dönüşmesi yazarın bu görüşünü kanıtlıyor. Aynı zamanda ressam olan Sadık Hidayet'in kitabında da anlattığı her epizodu okura, edebî hazzın yanında görsel bir şölen de sunuyor. Kitabın kahramanı, düşünmenin verdiği manevi sancıdan kurtulmak için devamlı alkol ve uyuşturucunun etkisi ile yaşamını sürdürüyor. Evine gelen misafir, penceresinden gördüğü dere, servi ağacının dibine oturup bağdaş kuran ihtiyar adam ile onun karşısındaki olağanüstü güzelliğini tasvir ettiği kız ve diğer tüm detayları okura âdeta gösteren yazarın güçlü kalemi, eserin akıcı bir şekilde ilerlemesini sağlıyor. Yazarın soyut imgelerin arkasına gizlediği derin düşüncelerinin ise her okuyuşunuzda sizi farklı detaylarla karşılaştırdığını göreceksiniz!

 

Bunları biliyor muydunuz?

Orijinal adı "Buf-i Kur" olan Kör Baykuş'un, kitabın yazarı tarafından 1936'da Bombay'da el yazması olarak yayımladığını biliyor muydunuz? Peki, ülkesinde sansüre uğrayacağını bildiği için "İran'da satışı yasaktır." ibaresi ile bir kara mizah örneği sergilediğini? Paris'te intihar ederek yaşamına son veren Sadık Hidayet'in tüm eserleri günümüzde hâlâ İran'daki yasaklı kitaplar arasında yer alır. İran'ın kendi toplumunu geriye götüren siyasi-sosyal yapısının farkında olan ve bu durumu eleştiren Sadık Hidayet'in herhangi bir yerde aidiyet duygusu hissetmemesi, yalnızlık duygusundan meydana gelen derin boşluk hissi ve karamsarlığın tüm etkileri Kör Baykuş'ta kendisini gösterir. 2001'de Yapı Kredi Yayınları tarafından Behçet Necatigil'in ön sözü ve yazarın yirmi beş yıllık arkadaşı Bozorg Alevî'nin son sözü ile yayımlanır. Çevirisini Bahçet Necatigil'in yaptığı, sembolizm ve sürrealizmin en etkileyici örnekleri arasında yer alan eseri tekrar tekrar okumak isteyeceğinize eminiz!

 

Bu kitabı sevenler için diğer önerilerimiz

Sadık Hidayet'in Kör Baykuş adlı eserini beğendiyseniz yine aynı yazara ait Aylak Köpek ve Üç Damla Kan adlı kitaplarına da göz atabilirsiniz.

 

Neden idefix?

Kolay İade
Kolay İade

Siparişinizi teslim aldığınız tarihten itibaren 14 gün içinde iade edebilir, iade sürecinin tamamlanmasının ardındansa ödemenizi hızla geri alabilirsiniz.

Müşteri Odaklı Deneyim
Müşteri Odaklı Deneyim

Kullanıcı dostu ara yüzümüz tüm ihtiyaçlarınıza eksiksiz yanıt verebilmek için tasarlandı. Deneyiminizi uçtan uca kusursuz kılmak adına çağrı merkezimiz ve canlı destek hattımızla ihtiyaç duyduğunuz her anda yanınızdayız!

Hızlı ve Sorunsuz Teslimat
Hızlı ve Sorunsuz Teslimat

Siparişlerinizin bir an önce ulaşması için sabırsızlandığınızın farkındayız. Sunduğumuz farklı teslimat seçenekleri arasından size en uygununu belirlemeniz, siparişinizi olabildiğince çabuk veya dilediğiniz zaman aralığında sorunsuz bir biçimde teslim etmemiz için yeterli.

30,00 TL