30,15 TL
Standart Teslimat : 15 Ağustos - 18 Ağustos
150 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Balıkçı ve Oğlu Kitap Açıklaması

 

Toplumsal konulardan esinlenerek yazarın çarpıcı anlatımıyla okurlarına ulaşan eşsiz bir eser okumaya ne dersiniz? Balıkçı ve Oğlu; dışarıdan ve uzaktan seyredilen gerçeklerle hayatta bizzat karşılaşmanın etkisini hissettiriyor. Ege kıyılarında yaşanan göçmen kaçakçılığına dikkat çeken roman; aynı zamanda balık çiftlikleri, yapılaşma ve doğanın tahrip edilmesi konularına da değiniyor. Roman, sade ve anlaşılır bir dille yazılmakla birlikte konusu ve içinde barındırdığı unsurlar itibarıyla yetişkin okurlara hitap ediyor.

 

“Balıkçı ve Oğlu” adlı kitabı neden okumalısınız?

Balıkçı ve Oğlu; balıkçı Mustafa, Mesude ve göçmen bebek Samir ana karakterleri etrafında şekillenen olayları anlatıyor. Roman; Mustafa ve Mesude'nin hikayesini odağa alarak toplumsal farkındalık yaratma misyonu üstleniyor. Kaybedilen evladın acısını cesetlerin arasından gelen bir bebekle dindirme çabasını okuyucuya aktaran eser, diğer yandan bir kadını evladından vazgeçme noktasına getiren çaresizlikle okuru karşılaştırıyor. Yazar, göçmen kaçakçılığını ve siyasal mültecilerin yaşadığı trajediyi gözler önüne seren hikâyenin geçtiği Ege kasabası üzerinden toplumsal bir tahlil yapıyor. Öte yandan romanda kadın dayanışmasına, rant uğruna ortaya çıkan ekolojik yıkıma ve pek konuşulmayan ancak önemli bir konu olan Ege kıyılarındaki yabancı balık istilasına da yer veriliyor. Aynı zamanda balıkçıların hayatına ve yaşam şartlarına da değiniliyor. Roman, tüm olumsuzların ve mutsuzlukların içinde umudu yeşerten unsurlarla ilerliyor. Kötü ve çarpıklık ile iyi ve merhametli olanın hem çatışması hem karşılaşması dile getiriliyor. Romanın okuru yormayan akıcı ve duru dili, olayların işleniş yolu ve anlatımı ile son derece gerçekçi bir tarzı olduğu görülüyor.

 

Bunları biliyor muydunuz?

Zülfü Livaneli’nin kaleme aldığı Balıkçı ve Oğlu isimli eser, 140 sayfadan oluşur. Kitabın son birkaç sayfasına denk düşen bölümde pek rastlanmayan bir şekilde yazarın kitap ile alakalı bir röportajına yer verilir. İnkılap Kitabevi tarafından çıkarılan Balıkçı ve Oğlu adlı eserin yazılmasının nedenlerinden biri olan Zülfü Livaneli'nin deniz tutkusu, Sait Faik ve Ernest Hemingway eserlerinin etkisi ile ortaya çıkar. Kitabın 2021 yılında en çok satan kitaplar arasında olduğu bilinir.

 

Bu kitabı sevenler için diğer önerilerimiz

Balıkçı ve Oğlu eserini okumaktan zevk alanlar, yazarın ses getiren eserlerinden olan Kaplanın Sırtında-İstibdat ve Hürriyet, Kardeşimin Hikayesi, Son Ada, Mutluluk, Huzursuzluk, Arkadaşıma Veda, Sevdalım Hayat isimli kitaplarını ve edebiyatımızı zenginleştiren diğer eserlerini de okuyabilirsiniz. Ayrıca bu kitaba ilham kaynağı olan Ernest Hemingway’in Yaşlı Adam ve Deniz isimli eserine de bir göz atabilirsiniz.

 

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

09.03.2022

Usta tadında

Livaneli ustadan onun tadında güzel bir kitap. Kitaplığınızda bulunmalı.

03.03.2022

çok güzeldi

okurken elimden bırakamadım gece bile rüyalarımdaydı kitap 1 günde bitti..etkileyici ..teşekkürler

12.02.2022

Eski tadı alamadım

Livaneli'nin diğer eserlerinden farklı olarak eski tadı alamadım. Sade ve akıcı güzel bir hikaye.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.