Sonunda Yok Artık! Diyeceğiniz Müthiş Kurgular

Sonunda Yok Artık! Diyeceğiniz Müthiş Kurgular

Sonunda Yok Artık! Diyeceğiniz Müthiş Kurgular

Her biri birbirinden sürükleyici bu kitapların sonuna ulaştığınızda şaşkınlığınızı uzun bir süre üzerinizden atamayacaksınız!

İyi bir giriş, zekice tasarlanmış bir kurgu ve akıcı bir dilin yanı sıra, hafızalarda iz bırakan bir kitabın olmazsa olmazlarından biri de kusursuz bir sondur. Siz de şaşırtıcı bir sonla biten nefis bir kurgu ile kendinize doyumsuz bir okuma ziyafeti çekmek istiyorsanız, bu listeyi hemen incelemeye başlamalısınız!

1. Patrick Süskind - Koku

Yaşama dair ne varsa hepsini algılamanın aracı olan duyuların önemi, karakterin oluşumu söz konusu olduğunda göz ardı edilemeyecek kadar büyük. Peki, bunun cinayet sebebi olacak kadar etkili olduğunu tahmin eder miydiniz? Patrick Süskind’in kaleminden çıkıp dünya çapında beğeni toplayan bu kitap, sürükleyici kurgusunun yanı sıra şaşırtıcı sonuyla da hayal gücünün sınırlarını zorluyor! 

2. Jack London - Martin Eden

Tutkunun girdabına bir kez kapıldıktan sonra hiçbir hedef ulaşılmaz değildir. Peki, ya o hedefe vardığınızda mutlu değilseniz? Jack London’ın kendi hayatından izler taşıyan bu kitap ile Martin Eden’ın yaşam yolculuğuna eşlik ederken, nihayetinde vardığı noktada hayretler içerisinde kalacaksınız.  

3. Gabriel Garcia Marquez - Yüzyıllık Yalnızlık

Yüzyıllık Yalnızlık, gerçeklik ve doğaüstü olayların harmanlandığı kurgusuyla, lanetli bir ailenin akıl almaz yaşantısını konu ediniyor. Kitap, okuyucuyu türlü çabalarla sürdürülen hayatın sona erdiğinde hiç yaşanmamışçasına yok olacağı gerçeğiyle yüzleştiriyor.

4. Amin Maalouf - Semerkant

Amin Maalouf’un 11’inci yüzyıl ile 20’nci yüzyılı aynı kurgu içerisinde buluşturduğu Semerkant, tarihi gerçeklikler ile zenginleşerek okuyucuyu sürükleyici bir olay örgüsünün içerisine dahil ediyor. Tek solukta okuyacağınız bu kitap, etkileyici sonuyla da hafızalarda iz bırakıyor. 

5. Voltaire - Candide

Dünya gerçekten iyi bir yer midir? Voltaire, Candide ile okuyucuyu dünyaya ve insanlara pembe gözlükler olmadan bakmaya davet ediyor. İyimserliğe dair tüm umutları acı bir şekilde yok ettiği anda ise iyiliğin ancak ve ancak bireysel çabayla var olabileceğini göstererek “Leibniz felsefesi”ni yeniden sorgulatıyor.

6. Joseph Heller - Madde 22

Madde 22’nin dolambaçlı kollarından sıyrılıp özgür olmak mümkün olacak mı? Kara mizahın güldürürken düşündüren, akıl oyunlarıyla dolu kurgusuna siz de bayılıyorsanız; bu kitap ile hemen tanışmalısınız! Amerikan edebiyatına yeni bir soluk getirerek yazıldığı dönemde yazarının dahi ününü aşan bu kitap, sıra dışı kurgusuyla sizi de etkisi altına alacak.

7. Alexandra Bracken - Karanlık Zihinler

Karanlık Zihinler, sürükleyici distopik kurgusuyla okuyucuya heyecan dolu anlar yaşatıyor. Zihin kontrolü yeteneği olan fakat hayatta kalabilmek için bunu saklaması gereken bir çocuğun kaçışını anlatan kitap, sonuyla da nabızları yükseltiyor. Bir üçleme olan Karanlık Zihinler serisinin bu ilk kitabını okuduktan sonra diğer ikisine geçmek için sabırsızlanacaksınız!

8. George Orwell - 1984

George Orwell’in 1984 kitabı, geleceğin hiçbir zaman sıfır noktasından başlamadığını, mutlaka geçmişten izler taşıdığını bir kez daha gözler önüne seriyor. Distopik kurgusunun yanı sıra gerçeklere de gönderme yapan bu etkileyici kitap, mutlaka okunması gereken eserler arasında yer alıyor.

9. Zülfü Livaneli - Kardeşimin Hikayesi

Zülfü Livaneli’nin beğeni toplayan kaleminden çıkan bu kitapta olaylar, gizemli bir cinayet etrafında şekilleniyor. Okuyucunun merak duygusunu her sayfada daha da perçinleyen kurgu, çok şaşırtan sonuyla bir yandan tüm soruları yanıtlarken, bir yandan da yürekte buruk bir his bırakıyor.

10. Arthur C. Clarke - Çocukluğun Sonu

Çocukluğun Sonu, dünyanın uzaylılar tarafından istila edilmesi gibi basit bir konuyu oldukça farklı bir kurgu üzerinden işleyerek sürükleyici bir öykü sunuyor. Bir ütopya gibi görünse de insana ve yaşama dair gerçekçi detaylara değinmesiyle dikkat çeken yazarın bu kitabı, giderek daha da heyecan verici hale gelen olay örgüsüyle okuyucuyu şaşkınlıklara sürüklüyor.

11. Dan Brown - İhanet Noktası

Dan Brown, her eserinde olduğu gibi İhanet Noktası’nda da okuyucunun dikkatini çekmeyi başarıyor. Yazıldığı dönemin çok daha ilerisinde ögeler barındıran kurgunun nasıl ilerleyeceğini asla tahmin edemeyecek, sonuna geldiğinizde ise “Yok artık!” diyeceksiniz…

12. Harlan Coben - Başka Şansın Yok

Bir babanın, ölümle burun buruna geldiği anda dahi aklında sadece tek bir şey vardır: Kızı… Kim olduğunu bilmediği kişiler tarafından kaçırılan kızını bulmak üzere gerilim dolu bir maceraya atılan Marc Seidman’ın hikayesini okurken nefes kesici anlar yaşamaya hazır olun!

13. Luke Rhinehart - Zar Adam

Hayatla ilgili tüm seçimlerinizi bir zar atışına göre belirleseniz sonuç nasıl olurdu? Zar Adam, yaşamını bu şekilde sürdürmeyi tercih eden bir psikiyatristin sıra dışı inancını konu ediniyor. Bu kitabı okurken ne şaşkınlığınıza ne de kahkahalarınıza engel olabileceksiniz!

14. Ahmet Ümit - Bab-ı Esrar

Ahmet Ümit’in polisiye roman türündeki ustalığını bir kez daha ortaya koyduğu Bab-ı Esrar’ın etkileyici kurgusu, tasavvufi detaylarla daha da zenginleşiyor. Gerilim dolu bir olay örgüsü içerisinde Mevlana ve Şems’in hikayesine de değinen kitap, okuyucudan tam not almayı başarıyor.

 

7 ADET
    x

    6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.