idefix’te Satış Yapın
Uygulamaya Özel 200 TL Üzeri Alışverişlerinizde Kargo Bedava !
product image
  • Ürün Açıklaması
  • Ürünün Özellikleri
  • Kampanyalar
  • İptal İade Koşulları
  • Taksit Bilgileri
  • Ürün Değerlendirmeleri (6)
  • Soru ve Cevap (0)

İnkılap Kitabevi Yayinevi Kaplanın Sırtında - İstibdat ve Hürriyet - Zülfü Livaneli

Zülfü Livaneli'nin güçlü ve akıcı kaleminden 33 yıllık bir hükümdarlığın hikayesi... Tümüyle gerçek olaylara dayanan Kaplanın Sırtında-İstibdat ve Hürriyet, sadece II. Abdülhamid'in hikayesini değil; aynı zamanda dönemin ruhunu, anlayışını, isteklerini, hayal kırıklıklarını ve çok güçlü bir imparatorluğun çöküş aşamasında yaşanan üzüntüleri anlatıyor. Roman; yazarın II. Abdülhamid'in Selanik'e sürgüne yollanmasından sonra dış dünyayla tek bağlantısı olan hususi doktoru Tabip Yüzbaşı Atıf Hüseyin Bey'in günlüğünden yola çıktığı, Livaneli'nin uzun yıllar araştırarak ve kafasında tasarlayarak yazdığı bir eser.

 

"Kaplanın Sırtında-İstibdat ve Hürriyet" adlı kitabı neden okumalısınız?

Kaplanın Sırtında-İstibdat ve Hürriyet, aslında güçlü ve tehlikeli bir metafor. Kaplanın sırtındayken güçlüsündür, hükümdarsındır ama düştüğünde kaplan dahil herkes seni yer. Aynı romanda olduğu gibi... Zülfü Livaneli'nin objektif bakış açısının romandaki yansımaları net bir şekilde görülüyor. Yazar, II. Abdülhamid'e farklı bir perspektiften bakarken herhangi bir yargılama ya da taraf tutma gibi bir duygunun içinde bulunmuyor. Tarihin bir dönemine suçlama ya da aklama yapmadan eserini kaleme alan yazar, okuyuculara çok katmanlı bir anlatım sunuyor. Kaplanın Sırtında-İstibdat ve Hürriyet sadece II. Abdülhamid'in Selanik'te yaşadıklarını ve buhranlarını öğrenmeyi değil, aynı zamanda dönemin ruhunu anlamak ve tarihi hissetmek isteyenlerin de tercih edebileceği bir eser. İttihat ve Terakki Cemiyeti'ne de farklı bir açıdan bakacağınız romanda bütünün bir parçası olarak II. Abdülhamid'i görme imkânı bulabilirsiniz. Eser, tarih kitabı değil bir roman olsa da o döneme tanıklık edenlerin bire bir anlatımlarından yola çıkarak oluşturulduğu için oldukça gerçekçi bir anlatıma sahip.

 

Bunları biliyor muydunuz?

Kaplanın Sırtında-İstibdat ve Hürriyet romanında II. Abdülhamid'i sadece siyasi kimliğiyle değil; ilk aşkı, sanata olan merakı, alaturka müziğe karşı düşünceleri gibi çok bahsedilmeyen özellikleriyle görme fırsatı bulacaksınız. Ayrıca yazarın eklediği kaynakça kısmını inceleyerek merakınızı dindirmek isterseniz doyurucu bir listeyle karşılaşacaksınız. İnkılap Kitabevi etiketiyle 2022 yılında okuyucuya sunulan ve 324 sayfadan oluşan romanın kapak illüstrasyonu, Stanford Üniversitesinde tarih profesörü ve aynı zamanda başarılı bir çizer olan Ali Yaycıoğlu'na ait.

 

Bu kitabı sevenler için diğer önerilerimiz

Kaplanın Sırtında-İstibdat ve Hürriyet kitabından sonra yine Zülfü Livaneli'nin akıcı ve sürükleyici dilinden eserler okumak isterseniz toplumsal yaralara değinen ve göçmenlerin sıkıntılarını konu alan Balıkçı ve Oğlu'nu, sarsıcı hikayesiyle Kardeşimin Hikayesi'ni, sinemaya da uyarlanan Mutluluk'u, Mustafa Kemal Atatürk'ün sadık yaveri Salih Bozok'un gözünden Arkadaşıma Veda'yı inceleyebilirsiniz.

 

Neden idefix?

Kolay İade
Kolay İade

Siparişinizi teslim aldığınız tarihten itibaren 14 gün içinde iade edebilir, iade sürecinin tamamlanmasının ardındansa ödemenizi hızla geri alabilirsiniz.

Müşteri Odaklı Deneyim
Müşteri Odaklı Deneyim

Kullanıcı dostu ara yüzümüz tüm ihtiyaçlarınıza eksiksiz yanıt verebilmek için tasarlandı. Deneyiminizi uçtan uca kusursuz kılmak adına çağrı merkezimiz ve canlı destek hattımızla ihtiyaç duyduğunuz her anda yanınızdayız!

Hızlı ve Sorunsuz Teslimat
Hızlı ve Sorunsuz Teslimat

Siparişlerinizin bir an önce ulaşması için sabırsızlandığınızın farkındayız. Sunduğumuz farklı teslimat seçenekleri arasından size en uygununu belirlemeniz, siparişinizi olabildiğince çabuk veya dilediğiniz zaman aralığında sorunsuz bir biçimde teslim etmemiz için yeterli.